Słowa człowieka, przesłanie narodu. Najmocniejsze przemówienia Wołodymyra Zełenskiego [FRAGMENT KSIĄŻKI]

Najmocniejsze przemówienia Wołodymyra Zełenskiego z czasu wojny - oraz jedno Ołeny Zełenskiej - właśnie ukazały się w książce "Przesłanie z Ukrainy" w tłum. Jerzego Wołk-Łaniewskiego. Cały dochód ze sprzedaży książki zostanie przekazany na wsparcie Ukrainy.

Oto zbiór najmocniejszych przemówień Wołodymyra Zełenskiego z czasu wojny (oraz jedno Ołeny Zełenskiej), osobiście przez niego wybranych, aby opowiedzieć historię narodu ukraińskiego - informuje wydawca książki. To opowieść o kraju mężnie broniącym się przed rosyjską agresją. To także historia narodu przewodzącego światu w zmaganiach o demokrację. Przede wszystkim zaś jest to wołanie skierowane do społeczności międzynarodowej, aby stanąć po stronie wolności. Jeśli nie teraz, to kiedy?

Cały dochód ze sprzedaży książki – zarówno prezydenta Zełenskiego, jak i wydawcy – trafi na konto inicjatywy United24, stworzonej przez Wołodymyra Zełenskiego w celu zebrania funduszy na pomoc Ukrainie. Więcej informacji na stronie u24.gov.ua. Książkę-cegiełkę kupisz w księgarniach i m.in tutaj.

Poniżej prezentujemy fragment książki

Nie zapominajcie o Ukrainie. Nie znużcie się Ukrainą. Nie pozwólcie, by nasza odwaga „wyszła z mody". Wspieranie Ukrainy to nie trend, to nie mem ani nie wyzwanie internetowe. To nie moda, która ma błyskawicznie rozejść się po świecie, a potem równie błyskawicznie przeminąć.

Październik 2022

Przede wszystkim zaś wsłuchajcie się w nasze przesłanie – to, które jasno i wyraźnie rozbrzmiało w Dzień Niepodległości Ukrainy w 2022 roku i które rozbrzmiewać będzie aż do chwili, gdy ostatni żołnierz federacji rosyjskiej opuści nasze terytorium. "Co przyniesie koniec wojny? Zwykliśmy mówić pokój. Teraz mówimy zwycięstwo".

Październik 2022

Dziś to dzieci i wnuki opowiadają swoim dziadkom o wojnie, a nie dziadkowie wnukom. Dziś Ukraina znajduje się w stanie wojny. Nie wolno o tym zapominać. Nie wolno tego ignorować. Nie wolno myśleć, że dotyczy to wyłącznie Ukrainy i Rosji… Nazizm zaczyna się bowiem od łamania prawa międzynarodowego, od łamania praw człowieka, od mordowania i więzienia. Elie Wiesel, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, który przeszedł przez Auschwitz i Buchenwald, powiedział: "Przeciwieństwem miłości nie jest nienawiść. Jest nim obojętność". Nie bądźcie obojętni na wojnę w Donbasie ani na okupację Krymu. Nie bądźcie obojętni wobec Ukrainy.

Przemówienie w United States Holocaust Memorial Museum. Waszyngton, 1 września 2021 roku

Będziemy bronić naszego pięknego kraju – i nieważne, czy na naszej granicy stanie pięćdziesiąt tysięcy, sto pięćdziesiąt tysięcy czy też milion żołnierzy. Aby naprawdę pomóc Ukrainie, nie trzeba obsesyjnie fiksować się na liczebności wojsk rosyjskich i tym, ile sprzętu zgromadziły one na granicy. Skupcie się natomiast na tym, ilu jest nas. Będziemy bronić naszego terytorium bez względu na to, czy inwazja nastąpi 16 lutego, 1 marca czy 31 grudnia. Aby naprawdę pomóc Ukrainie, nie wystarczy mówić tylko o prawdopodobnym terminie inwazji. Znacznie bardziej potrzebne nam są inne terminy, a wszyscy na tej sali doskonale wiedzą, o jakie terminy chodzi. (…)Dlaczego (…) Ukraina musi cały czas nawoływać Unię Europejską, by dostrzegła jej starania o członkostwo?

Przemówienie wygłoszone na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Monachium, 19 lutego 2022 roku

Nie panikujcie. Jesteśmy silni. Jesteśmy gotowi na wszystko. Pokonamy każdego. Bo jesteśmy Ukrainą. Sława Ukrainie.

Przemowa do Ukraińców. Kijów, 24 lutego 2022 roku, godzina 6 rano

Zdaniem niektórych jest to wojna cywilizacji. Ja się z tym nie zgadzam. To wojna światopoglądów. Zmusza ona wszystkich do odpowiedzi na pytania: Jakie wyznajesz wartości? Po czyjej jesteś stronie? Czy popierasz agresję i podżeganie do wojny? Czy też popierasz tych, którzy się bronią? (…) Nie jestem w stanie wyrazić, jak bardzo to boli, gdy prowadzi się dzieci nie do szkół, ale do piwnic, by uchronić je przed pociskami. Nikomu bym nie życzyła konieczności tłumaczenia własnym dzieciom, że ktoś pragnie je zabić – i dlaczego. Wierzę jednak, że nasze wspólne wartości – oraz nasza miłość do naszego ludu i pragnienie zapewnienia mu ochrony – zwyciężą. Wierzę, że człowieczeństwo weźmie górę nad agresją. Świat ciągle ma czas, by podjąć właściwy wybór.

Przemówienie na konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej. Kijów, 10 września 2022 roku, Przemówienie Ołeny Zełenskiej, pierwszej damy Ukrainy

TOK FM PREMIUM