"Kościół wyszedł na głupka, bo poparł PiS". Ksiądz profesor z KUL o sytuacji w Polsce

Ks. prof. Alfred Wierzbicki, etyk, wieloletni dyrektor Instytutu Jana Pawła II KUL krytycznie ocenia to, co się w Polsce dzieje. Nie podoba mu się m.in. zaangażowanie Kościoła po stronie PiS.

TOK FM: Jak ksiądz profesor widzi to, co się od piątkowego wieczora dzieje w Polsce? W szczególności - emocje i nastroje?

Ks. prof. Alfred Wierzbicki, KUL: To wygląda niesłychanie. Zacznijmy o tego, że to co się wydarzyło w sejmie, to pogwałcenie wszelkich reguł. Ale może w tym jest jakieś ziarno nadziei, bo jest duży opór społeczny, więc chyba się budzimy. Potrzeba jednak mądrości i rozwagi, by nie doszło do eskalacji. Mam mieszane uczucia: z jednej strony cieszę się, z drugiej jestem pełen trwogi.

Czy umie ksiądz wyobrazić sobie, co może się dalej wydarzyć?

- Nie, nie umiem sobie tego wyobrazić.

Widzi ksiądz jako etyk jakieś rozwiązanie tego kryzysu?

- Nie, rozwiązania znajdują mądrzy ludzie. Natomiast, w mojej ocenie na głupka wyszedł Kościół katolicki, który poparł PiS. Dzisiaj, nawet gdyby się zgłosił na mediatora, to wszyscy go wygwiżdżą. I to mnie bardzo boli, że Kościół tak strasznie się skompromitował. I powinien, moim zdaniem, odbyć teraz jakąś głęboką pokutę, żeby stał się wiarygodny.

Ktoś jeszcze mógłby być mediatorem?

- Jest bardzo mało autorytetów w Polsce, które mogłyby się podjąć jakiejś roli mediacji. I to jest w tej sytuacji moment, w którym można się obawiać bardzo niebezpiecznych zwrotów w tych wydarzeniach.

Gdy ksiądz mówi, że "Kościół wyszedł na głupka", co ma ksiądz na myśli?

Że stał się zakładnikiem PiS, że gdy zaczęła się sprawa Trybunału Konstytucyjnego, nie zabrał głosu. A to nie jest zwykły spór partyjny. Jan Paweł II mówił, że podstawą demokracji są wartości. Kiedy się uderza w wartości, to się uderza w rzecz najcenniejszą. I wtedy należało upomnieć PiS, należało bronić demokracji. Kościół jest współtwórcą polskiej demokracji, ale to dzięki działalności Jana Pawła II. Natomiast biskupi ani wtedy, ani dzisiaj się nie spisali. Nie rozumieją, czym jest demokracja. Przez to, że dali się wciągnąć w PiS-owską politykę, stali się częścią stronnictwa politycznego, nie broniąc podstaw demokracji. To wielka strata dla mnie, jako człowieka wierzącego i księdza. Myślę o sytuacji Kościoła, który nigdy nie popierał  komunizmu - przynajmniej oficjalnie. Natomiast teraz poparł partię, która jest autorytarna, która niszczy polską demokrację.

Ta cała sytuacja coś księdzu przypomina? 

To jest pierwszy raz, gdy znajdujemy się w takiej sytuacji, że jak Kościół w Hiszpanii, który poparł Franco czy Kościół w Chile, który częściowo popierał Pinocheta. Jeśli doszłoby do dramatycznych sytuacji, gdzie znalazłby się polski Kościół? Nie wiem. Jest część biskupów, która jest krytyczna wobec PiS, ale nie zabierają głosu. A jest część, łącznie z aktualnym nominatem na Kraków, arcybiskupem Jędraszewskim, która wypowiada się tak, jakby należeli do tej partii.

Ksiądz to mówi otwarcie, ale część księży po prostu milczy.

- Ja myślę kategoriami, których się nauczyłem od Jana Pawła. On pewnie nie używałby tak ostrego języka, jak ja. Ale mogę powiedzieć, że za dużo pomników postawiliśmy Janowi Pawłowi II, a za mało zrozumieliśmy jak on myślał i jak cenił wolność i demokrację.

"PiS uważa,że jak zamknie Sejm, to nie będzie zdjęć Kaczyńskiego z krzywą miną"

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (428)
"Kościół wyszedł na głupka, bo poparł PiS". Ksiądz profesor z KUL o sytuacji w Polsce
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 83 razy 77

  Kościół wyszedł na swoje. Nachapał tyle, że nikt im nie zabierze. I o to w tym poparciu chodzi. Polski kk poprze każdego, kto obieca wymierne korzyści finansowe. Ksiądz najwyraźniej do tego kościoła nie pasuje. I pewnie otrzyma stosowną reprymendę od zwierzchników.

 • adamofsky

  Oceniono 79 razy 69

  Kościół nie wyszedł na głupka. Ten pan zapomniał dodać, że kościół wzbogacił się na poparciu pis, więc wyszedł na bogacza. Nawet jak PIS straci władze, kościół pieniędzy nie zwróci. I kto wygrał??

 • Andriej Likoff

  Oceniono 58 razy 54

  Mariaż kościoła z władzą - jakąkolwiek władzą - nigdy nie wróży nic dobrego.
  A to co się obecnie dzieje w Polsce jest zaledwie malutka TEGO ilustracją.

 • getz54

  Oceniono 53 razy 51

  Kościół wyszedł na głupka jak pan twierdzi, bo poparł PiS. Prawda jest bardziej bolesna dla kościoła, bowiem kościół poparł PiS z chciwości. Chciwośc jest jednym z grzechów głównych według kościoła. PiS jest gwarantem, ze kościelna komisja majątkowa nigdy nie będzie nękana przez komisję sejmową, ani prokuraturę. Nigdy kościół nie będzie musiał zwracac wyłudzonych majątków, tysięcy hektarów lasów i ziemi, miliardów pln. PiS gwarantuje miliony złotych z państwowych pieniędzy na bazylijki, świątynie, kościelne uczelnie, liczne muzea JPII, media kościelne, finansowanie jakiś ŚDM, etaty państwowe dla setek kapelanów, katechetów, dyrektorów fundacji itd. PiS jest równiez gwarantem bezkarności dla pedofilów w sutannach, nawet wbrew wytycznym papieza Franciszka. Brutalna to zaiste prawda.

 • Jacek Jankowski

  Oceniono 47 razy 45

  Kościół jest współtwórcą polskiej demokracji????????????????
  Kościół i demokracja to jak dyktatura i humanitaryzm.
  Zresztą kościół już dawno pokazał co sądzi o demokracji i okazuje to nadal.

 • pawel1970zparku

  Oceniono 46 razy 44

  Kościół nie wyszedł na głupka, tylko na cwana i przewidującą instytucję. Kasa do Rydzola z budżetu płynie i płynie. To świetny interes jest

 • Ireneusz Kozak

  Oceniono 43 razy 41

  Zaczęło się od pochówku Lecha na Wawelu.Nie zasłużył na Wawel a księża przegięli i znależli się z ręką w nocniku za swoją uniżoność. To co zrobili odciśnie się na dekady. Polski kościół na własne życzenie przycupnął w kącie na lata. Stracił silną pozycję i pozostała mu tylko tzw. moherowa część elektoratu PIS. Stał się stronnictwem politycznym PIS , PO PROSTU SPRZEDAŁ SIĘ ZA SREBRNIKI.

 • honorny

  Oceniono 37 razy 33

  Drogi Panie, proszę tutaj nie kreować instytucji Kościoła Katolickiego na jakąś ofiarę obecnej sytuacji w Polsce. Wy jesteście jej animatorem i przyjdzie wam za to zapłacić wysoką cenę. Kampanie nienawiści i podziałów, to wasza robota. Na początek, koniec z Konkordatem. A potem przyjdzie kolej na zagrabione przez was majątki i odłączenie od cycka z państwową kasą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX