Złe wiadomości dla PiS. To nie Andrzejowi Dudzie i Mateuszowi Morawieckiemu ufa najwięcej Polaków

Rafał Trzaskowski cieszy się najwyższym zaufaniem Polaków. Tuż za nim znajdują się prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki - wynika z najnowszego sondażu IBRiS opublikowanego przez Onet.
Zobacz wideo

Prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu ufa 38,8 proc. badanych, o 2 pkt proc. więcej niż przed miesiącem. Brak zaufania do Trzaskowskiego zadeklarowało 41,1 proc. osób.

"Wzrost zaufania zanotował także prezydent Andrzej Duda, który znalazł się na drugim miejscu z wynikiem 37,9 proc. pozytywnych odpowiedzi. To o 2,2 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu. Prezydentowi nie ufa 52 proc. ankietowanych. Z pierwszego na trzecie miejsce spadł Mateusz Morawiecki, któremu ufa 36,7 proc. badanych (0,9 pkt proc. mniej niż w styczniu). Premier przy tym notuje najwyższy odsetek negatywnych odpowiedzi – nie ufa mu aż 58,1 proc. badanych" - informuje Onet.

Za trójką liderów na czwartym miejscu znalazł się Donald Tusk. Byłemu premierowi ufa 31,3 proc. badanych (wzrost o 2,3 pkt proc.). Na piątym miejscu jest Władysław Kosiniak-Kamysz (31,1 proc. - mniej o 1,8 pkt proc.), a na szóstym lider Polski 2050 Szymon Hołownia (31 proc. - wzrost o 0,4 pkt proc.).

Jarosław Kaczyński znalazł się na ósmym miejscu, wyprzedzony jeszcze przez marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Liderowi PiS ufa 26 proc. ankietowanych (spadek o 2,9 pkt proc.).

Zbigniew Ziobro liderem polityków, którym nie ufamy

"W naszym rankingu przyjrzeliśmy się, u których polityków mamy największą różnicę negatywnych i pozytywnych odpowiedzi na pytanie o zaufanie. Najgorzej pod tym względem wypada minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (różnica 48,4 pkt proc.)" - informuje Onet.

Za plecami lidera Solidarnej Polski, ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego znalazł się Paweł Kukiz z wynikiem 46,4 pkt proc. oraz poseł Konfederacji Krzysztof Bosak, któremu nie ufa 44 pkt proc. więcej osób niż deklaruje wobec niego zaufanie.

Przemysław Czarnek ma negatywny bilans zaufania w wysokości 42,9 pkt proc., prezes PiS Jarosław Kaczyński – 41 proc.

Sondaż został zrealizowany przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 11-12 lutego 2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM