TVP wysłała drona nad dom Tomasza Lisa. Dzień wcześniej telefon i ostrzeżenie... Meller komentuje: Jest gorzej niż w stanie wojennym

W sierpniu rok temu nad dom w Konstancinie, w którym mieszkał kiedyś Tomasz Lis, wysłany został dron. Dzień wcześniej do redaktora naczelnego "Newsweeka" zadzwonił Jacek Łęski, dziennikarz TVP. "TVP zajmie się twoją rodziną i dziećmi" - miał powiedzieć, a jego słowa cytuje "Gazeta Wyborcza".
Zobacz wideo

O fakcie wysłania drona nad dom w Konstancinie mówił w ostatnim tygodniku "Polityka" Mariusz Kowalewski, były dziennikarz TVP. - W sierpniu 2018 r. wysłano drona na prywatną posesję Tomasza Lisa, gdzieś w Konstancinie. "Newsweek" szykował wtedy jakąś publikację o (Jacku) Kurskim czy o TVP i chciano go wystraszyć. Nie byli zadowoleni, bo Lis nie zauważył tego drona. Nie mógł zresztą, bo już dawno pod tym adresem nie mieszkał - mówił w rozmowie z Piotrem Pytlakowskim. 

W dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" Agnieszka Kublik pisze za to, że dzień wcześniej do Tomasza Lisa zadzwonił Jacek Łęski, gwiazda TVP, który w telewizji publicznej prowadzi program "Alarm!". Lis początkowo telefonu nie odbierał, ponieważ dzwoniono z nieznanego mu numeru. W końcu przyszedł SMS, w którym pisano, że sprawa jest pilna i dotyczy dzieci. Gdy dziennikarz w końcu odebrał, usłyszał: "Cześć, Jacek Łęski. No co, piszecie artykuł o Jacku Kurskim, no to teraz się nie dziw, TVP zajmie się twoją rodziną i dziećmi".

- Krzyknąłem tylko: "Nie jesteście żadnymi dziennikarzami, tylko ubolami" - powiedział "Wyborczej" Lis. O tym, że nad jego dom wysłano drona, dowiedział się kilka miesięcy temu. Obejrzał nawet nagranie. - Nie mieściło mi się w głowie, by była to akcja zorganizowana przez TVP, brałem pod uwagę, że to może być prowokacja. Pracuję w mediach 30 lat i nie spotkałem się z tym, by ktoś choć pomyślał o takich gangsterskich metodach - przyznał w "Wyborczej". Złożył w prokuraturze doniesienie, jednak śledczy odmówili wszczęcia śledztwa w tej sprawie, a sąd zaskarżoną przez dziennikarza decyzję podtrzymał. Sam Łęski nie chciał z Agnieszką Kublik rozmawiać. 

"Gorzej niż w stanie wojennym"

Publikacje "Polityki" i "Gazety Wyborczej" były komentowane w Poranku TOK FM. Marcin Meller, dziennikarz TVP i "Newsweeka", porównał obecną działalność TVP do czasu stanu wojennego. Stwierdził nawet, że dziś jest gorzej. - W stanie wojennym TVP nie miała konkurencji, w związku z czym nie musieli aż tak szarżować. Natomiast ci działają jednak na wolnym rynku, w związku z czym są gorsi niż w stanie wojennym. To trzeba powtarzać, żeby nie zapomnieć, żeby nie przejść nad tym do porządku dziennego. Poziom tego draństwa jest taki, że my się czasem uśmiechamy. Nie! To trzeba powtarzać, powtarzać... - mówił dziennikarz. 

Tylko co czwarty z nich ma charakter informacyjny. Większość ma funkcję perswazyjną. A nawet magiczną. Co to oznacza? W Aplikacji TOK FM posłuchasz tej rozmowy na telefonie:

TOK FM PREMIUM