CBOS zbadał podejście katolików do seksu. 40 proc. z nich dopuszcza wspólne życie bez ślubu

Z badań opublikowanych przez CBOS wynika, że osoby regularnie praktykujące religijnie nie akceptują w pełni nauczania Kościoła katolickiego, zwłaszcza w wymiarze seksualności i obyczajowości.
Zobacz wideo

40 proc. spośród badanych katolików dopuszcza wspólne życie bez ślubu, a także uprawianie seksu przedmałżeńskiego (40 proc.) oraz stosowanie antykoncepcji (41 proc.). 33 proc. akceptuje rozwody, a 24 proc. nie widzi niczego złego w homoseksualizmie.

Według CBOS 27 proc. spośród osób twierdzących, iż moralność katolicka jest jedyną słuszną i wystarczającą moralnością, jednocześnie usprawiedliwia seks przedmałżeński, 26 proc. akceptuje konkubinat i antykoncepcję a 25 proc. akceptuje rozwody.

Ksiądz komentuje: "Teologia ciała może pomóc uratować zachodnią cywilizację przed zagładą"

Zdaniem ks. prof. Skrzypczaka, taki stan rzeczy może wynikać z trudności, jakie wierni mają w zrozumieniu nauczania Kościoła. - Żyjemy dziś w globalnej wiosce, gdzie ludzie - mimo, że modlą się i chodzą do kościoła - nieustannie są bombardowani sprzecznymi, alternatywnymi wizjami człowieka, życia i wartości. Jesteśmy zanurzani w atmosferze materializmu, hedonizmu i dyktatury tymczasowości. To wszystko jest sprzeczne z nauczaniem Ewangelii - ocenił duchowny.

Ks. prof. Skrzypczak przypomniał, że w latach 60. XX w. w kręgu cywilizacji Zachodniej rozpoczęła się tzw. rewolucja seksualna, która wprowadziła wzorce przeciwne do chrześcijańskiej wizji ciała, rodziny i małżeństwa. - Ta rewolucja dociera do nas teraz w kształcie nowej fali transgenderowej" - ocenił.

Według duchownego "odtrutką" na rewolucję materialistycznego panseksualizmu i hedonizmu jest stworzona przez św. Jana Pawła II teologia ciała. 

Zdaniem ks. prof. Skrzypczaka, kiedy młodzi ludzie traktują życie jako okazję do konsumpcji, a nie podarowania się, gubią w sobie chęć posiadania dzieci. - W tym sensie teologia ciała może być podstawą pod uratowanie zachodniej cywilizacji przed zagładą - zastrzegł.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM