Niewiarygodna inflacja w Polsce i kolejny rekord. GUS podał wstępne dane za czerwiec 2022

Każdy kolejny miesiąc przynosi komunikaty o rekordowym poziomie inflacji ogłaszanej przez Główny Urząd Statystyczny. Dzisiejszy pokazał liczby niewidziane w Polsce od 25 lat. GUS ogłosił wstępne wyniki inflacji: ceny w czerwcu wzrosły o 15,6 proc. rok do roku i 1,5 proc. w stosunku do maja. Co zdrożało najbardziej i jak długo jeszcze ceny będą tak bardzo rosły [PROGNOZA]

Inflacja w czerwcu w Polsce. GUS podaje: o 15,6 proc. wzrosły ceny od zeszłego roku

W piątek, 1 lipca Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki inflacji za czerwiec 2022. Tzw. szybkie wyliczenie, które jednak są bardzo zbliżone do ostatecznych, ogłaszanych w połowie miesiąca, to 15,6 proc. Oznacza to, że średnie ceny towarów i usług w ciągu ostatniego roku wzrosły o ponad 15 proc. Jednocześnie wiemy z komunikatu GUS, że od ostatniego miesiąca ceny wzrosły średnio o 1,5 proc.

Taki poziom inflacji oznacza, że pobiła ona rekord z ostatnich 25 lat. Ostatnio tak wysoki wzrost cen był w Polsce na początku 1997 r.

Co podrożało najbardziej? Wzrost cen w czerwcu 2022

Największe wzrosty cen w ciągu ostatniego roku odnotowały paliwa i nośniki energii:

  • Paliwa samochodowe: 46,7 proc. rdr (rok do roku),
  • Prąd i gaz: 35,3 proc.,
  • Ceny żywności: 14,1 proc.

Porównując wzrosty do cen majowych, średnio inflacja wyniosła 1,5 proc., a dla poszczególnych pozycji była następująca:

  • Paliwa samochodowe: 9,4 proc. mdm (miesiąc do miesiąca),
  • Prąd i gaz: 3,0 proc. mdm,
  • Ceny żywności: 0,7 proc. mdm.

Jak długo ceny jeszcze będą rosły? Kiedy szczyt? Oto prognozy — inflacja w Polsce 2022.

Analitycy przyznają, że nie są zaskoczeni poziomem inflacji ogłoszonym przez GUS, takiego właśnie się spodziewali. Podkreślają jednak, że taki poziom oznacza, że widać już koniec galopującego wzrostu cen.

- Inflacja bazowa wzrosła "tylko" w okolice 9,2 proc. To oznacza solidne spowolnienie tej miary inflacji (okolice +0,8-0,9 proc. mdm po odsezonowaniu) – podają na Twitterze analitycy mBanku.

Także Polski Instytut Ekonomiczny prognozuje spadki. Wcześniej jednak wg. ekspertów, czeka nas szczyt wzrostów.

- Spodziewamy się, że szczyt inflacji przypadnie w sierpniu — prognozuje PIE i wskazuje maksymalny poziom na 16,5 proc. - W dalszej perspektywie inflacja bazowa zacznie spadać. W głównych gospodarkach światowych już obecnie obserwujemy spadek popytu i rosnące zapasy. W takim otoczeniu firmy będą mieć coraz mniejszą możliwość podnoszenia cen — czytamy na Twitterze PIE.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM