Inflacja w czerwcu. Kolejna bariera została przekroczona. GUS podał najnowsze dane

Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny wzrosły o 1,5 proc. - wynika ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego.
Zobacz wideo

W maju inflacja wyniosła 13,9 procent i był to wówczas najwyższy odczyt od 1998 roku. 

Rządzący konsekwentnie przekonują, że wysoka inflacja to nie jest ich wina. "Jest to wina wojny, która wybuchła w lutym, ale także trudnych czasów postpandemicznych" - powtarzają jak mantra politycy PiS. Eksperci są jednak innego zdania. - Najpierw prezes NBP mówił, że już zawsze będzie tani pieniądz, i że nie ma mowy o żadnej inflacji. Potem, że to wszystko przyszło z zewnątrz i samo sobie pójdzie, następnie stwierdził, że już nic nie można z tym zrobić. To wszystko spowodowało, że Polacy pomyśleli: kurczę, ta inflacja będzie jeszcze długo, trzeba iść na zakupy - mówił w TOK FM Maciej Samcik - publicysta ekonomiczny i autor bloga "Subiektywnie o finansach".

Dodał, że nie stać nas na przedłużanie tarcz antykryzysowych, antyinflacyjnych i że przynoszą one zupełnie odwrotny efekt niż ten, który jest potrzebny. Jego zdaniem jednak "widać, że w rządzie zaczynają liczyć pieniądze". - To, że prezes Jarosław Kaczyński podczas ostatniej konwencji nic nie obiecał, a były wielkie oczekiwania, że obieca np. waloryzację 500 plus. To, że pojawiają się głosy, że jakieś transfery socjalne czy podwyżki płac będą mniejsze niż dotychczas planowano, to znaczy, że w rządzie już kiełkuje taka myśl, żeby spróbować jednak zmniejszyć ilość pieniądza na rynku - mówił Samcik.

Polacy bardzo boją się inflacji

Polacy bardzo martwią się i boją rosnącej inflacji. Tak wynika z najnowszych badań nastrojów społeczeństwa. - Głównym czynnikiem, który nas obecnie przygniata, jest obawa o utrzymanie naszego poziomu życia, który w ciągu ostatnich lat udało nam się podnieść - mówił w TOK FM Marcin Duma, szef Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS.

Na razie skutki rekordowej inflacji nie są dla większości społeczeństwa bardzo dotkliwe, bo ok. 60 proc. z nas cały czas ma oszczędności. I może z nich dokładać do rosnących rachunków, coraz wyższych wydatków. Ale i tak już drożyzna wpływa na nasze konkretne zachowania. - Nie ma ani jednego promyczka nadziei. Jesteśmy zmęczeni wojną, nie zdążyliśmy odetchnąć po covidzie i tłamsi nas inflacja. Tym żyją Polacy - powiedział szef IBRiS-u. Dodał, że boimy się, że zbliżające się lato to "swego rodzaju pożegnanie z wakacjami, jakie znaliśmy przez ostatnie lata".

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM