Biskup Marek Mendyk odpowiada na zarzuty o molestowanie: "To kłamstwa". Kim jest biskup Mendyk?

Biskup Marek Mendyk z diecezji świdnickiej ustosunkował się do zarzutów, jakie na łamach "Newsweeka" postawił mu były kleryk Andrzej Pogorzelski. Mężczyzna twierdzi, że kiedy był chłopcem, padł ofiarą molestowania seksualnego przez Marka Mendyka.

Były seminarzysta twierdzi, że w dzieciństwie był molestowany przez obecnego biskupa

W najnowszym wydaniu "Newsweeka" pojawił się wywiad z Andrzejem Pogorzelskim, byłym klerykiem, który opowiedział o tym, dlaczego zdecydował się wstąpić do seminarium duchownego. Mężczyzna twierdzi, że wybór takiej drogi życiowej spowodowany był w dużej mierze doświadczeniem z dzieciństwa: 

Miałem osiem lat. Byłem chory na świnkę, która przeszła w zapalenie opon mózgowych. Stan był tak ciężki, że rodzina postanowiła wezwać księdza z ostatnim namaszczeniem. Pochodził z naszej parafii, mieszkał w Głuszycy. Moi rodzice pracowali w jednej firmie z jego bratem. Siostra księdza była katechetką w szkole. Po prostu znajomy ksiądz. Nazywał się Marek Mendyk

Zapytany, czy ma na myśli obecnego biskupa Marka Mendyka, potwierdził.

 – Wtedy był zwykłym księdzem. Przyjechał do mnie z ostatnim namaszczeniem. Byliśmy sami w sali szpitalnej. Pytał mnie o różne rzeczy, jak się czuję, czego się boję. W końcu złapał moją rękę w swoją i przysunął mi do majtek. Zaczął mnie dotykać. Zawstydziłem się, schowałem głowę w poduszkę, a on mówił, że było źle, bardzo źle, ale będzie dobrze. Teraz będzie już dobrze, ale muszę być dobrym chłopcem i wszystko zatrzymać dla siebie, bo to może wrócić – stwierdził.

Mężczyzna wyjaśnił, dlaczego dopiero teraz zdecydował się upublicznić swoje oskarżenia:

– Dziś mam 38 lat i wiem, że sprawa jest przedawniona, a mimo to zdecydowałem się złożyć za pośrednictwem pełnomocnika, mec. Artura Nowaka zawiadomienie do prokuratury, bo dopiero dziś widać skalę krzywdy wyrządzonej przez Kościół – przekazał Pogorzelski w rozmowie z „Newsweekiem". 

Diecezja świdnicka reaguje. Biskup Marek Mendyk żąda przeprosin

Już w poniedziałek rano, w odpowiedzi na tekst "Newsweeka", na stronie diecezji świdnickiej pojawiło się oświadczenie biskupa Henryka, w którym duchowny całkowicie zaprzecza oskarżeniom i sugeruje, że mężczyzna, który "pomawia" go w wywiadzie, mógł zrobić to "pod wpływem innych osób"

"Wobec wywiadu, jaki pojawił się w dzisiejszym wydaniu tygodnika NEWSWEEK, oświadczam z całą stanowczością, że zawarty tam zarzut molestowania jest nieprawdą. Nie godzę się, aby kłamstwa, pomówienia formułowane pod moim adresem były także powielane przez inne media. Całą sprawę przekazuję odpowiednim prawnikom, a od Pana, który – być może pod wpływem innych – formułował takie oskarżenia, żądam publicznego przeproszenia." - czytamy w oświadczeniu biskupa

Marek Mendryk - kim jest biskup zarządzający diecezją świdnicką?

Na oficjalnej stronie diecezji świdnickiej czytamy, że biskup Marek Mendyk urodził się w 1961 roku w Głuszczycy koło Wałbrzycha. W 1981 roku rozpoczął formację w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym oraz studia w Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. W 1987 roku ukończył studia, uzyskując stopień magistra teologii z zakresu teologii pastoralnej. Święcenia prezbiteratu przyjął 23 maja 1987 roku w archikatedrze wrocławskiej z rąk metropolity wrocławskiego Henryka kardynała Gulbinowicza. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie.

Po ustanowieniu przez papieża Jana Pawła II w 1992 roku diecezji legnickiej został inkardynowany do tejże diecezji. Pełnił w niej różne funkcje.

W 2008 r. papież Benedykt XVI mianował ks. prałata Marka Mendyka biskupem pomocniczym diecezji legnickiej. Święcenia biskupie nominat przyjął dnia 31 stycznia 2009 roku w katedrze legnickiej z rąk biskupa legnickiego Stefana Cichego.

31 marca 2020 papież Franciszek przeniósł go na urząd biskupa diecezjalnego diecezji świdnickiej.. Diecezję objął kanonicznie 23 kwietnia 2020

W ramach Konferencji Episkopatu Polski od 2013 do 2020 był członkiem Rady Stałe]. Objął też funkcję przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego, został członkiem Komisji Duszpasterstwa i Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, a także asystentem Rady Szkół Katolickich. Ponadto wszedł w skład Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia".

DOSTĘP PREMIUM