W Beskidach rosną gąski sosnowe. Te grzyby "pachną cynamonem". Są warte dwa tys. euro za kilogram

W Beskidach rosną gąski sosnowe, jedne z najdroższych grzybów na świecie. Pojawiły się w Polsce po ponad 100 latach. Pachną cynamonem i są warte nawet dwa tysiące euro za kilogram. Co to za grzyby?

Gąska sosnowa jest jednym z najdroższych grzybów na świecie.  Występuje głównie w Azji, przede wszystkim na terenie Japonii i Chin, w Ameryce Północnej i na Hawajach oraz w niektórych rejonach Europy, przede wszystkim w Skandynawii. W tym sezonie, można ją znaleźć również w Polsce, w Beskidach. 

Gąska sosnowa. Gatunek wymarły? Na odkrycie kolejnego grzyba  w Polsce, trzeba było czekać aż 100 lat.

Jak czytamy na portalu gazeta.pl, po raz pierwszy gąska sosnowa została znaleziona na terenie Polski na początku ubiegłego wieku. W 2021 roku Beata Starowicz znalazła trzy stanowiska tych grzybów w gminie Zawoja w województwie małopolskim – czytamy. 

Natomiast Wikipedia informuje o stanowisku gąski sosnowej  również z 1921 roku, jednak z Gdańska. Przez długie lata na terenie Polski, gąska sosnowa miała status gatunku wymarłego. 

Okazuje się, że grzyby pojawiły się również w ubiegłym roku i teraz. 

- Gdy w ubiegłym roku rozpoznałem te grzyby jako gąski sosnowe, początkowo wzbudziło to dużo wątpliwości... Jednak miałem rację, to na 100 proc. ta gąska - powiedział gazecie grzyboznawca Wiesław Kamiński.

Gąska sosnowa. Co to za grzyb?

Gąska sosnowa wyglądem przypomina niektóre opieńki lub najmłodsze okazy borowików. Jej kapelusz jest gruby i stożkowaty w kolorze brązowym. Jest grzybem jadalnym, spożywanym  najczęściej w Chinach, Bhutanie i w Korei. 

Gąska sosnowa. Rarytas ceniony szczególnie w Azji

- Gąska sosnowa jest bardzo smaczna, wysoko ceniona za niezwykły aromat przypominający cynamon i nieznikający nawet po długim gotowaniu lub smażeniu - czytamy na portalu ekologia.pl. 

Przyrządzana jest podobnie jak tańsze grzyby, wchodząc w skład zup lub dań z ryżem, jajami oraz morskimi glonami.

W Japonii i Chinach gąsce tej przypisuje się także właściwości lecznicze, w tym wzmacniające odporność, przeciwutleniające i przeciwrakowe. Trwają badania mające potwierdzić skuteczność kliniczną wyciągów z gąski sosnowej  - czytamy na ekologia.pl.

- W Japonii owocniki gąski sosnowej bywają wręczane jako prezent na specjalne okazje typu ślub lub awans w pracy. Cena jednego kilograma gąsek sosnowych mocno zależy od pory roku i od pochodzenia danej partii towaru. Najwyżej ceni się owocniki zebrane w samej Japonii, płacąc po dwa tys. euro za kilogram - czytamy w portalu.

TOK FM PREMIUM