Zabawa na Halloween czy Chrystoteka? Księża ostrzegają przed dużym zagrożeniem

Halloween z roku na rok staje się w Polsce coraz popularniejsze. Tymczasem nie brakuje księży i osób związanych ze środowiskiem katolickim, które przestrzegają przed jego obchodami. Jedni uważają, że przez udział w zabawie "człowiek może pozbawić się życia wiecznego". Inni proponują alternatywne zabawy "Chrystoteki".

Halloween przybyło do Polski ze Stanów Zjednoczonych w latach 90-tych XX wieku. 

Kiedy jest Halloween? 

Halloween celebrowane  jest zawsze w nocy z 31 października na 1 listopada, kiedy to dzieci oraz dorośli przebierają się za: duchy, wampiry czy kościotrupy.

Przez lata Kościół katolicki nie zaakceptował amerykańskiej formuły i  przedstawiciele Kościoła twierdzą, że Halloween jest świętem pogańskim z elementami okultyzmu. 

- Sama atmosfera Halloween bliższa jest naszym wyobrażeniom piekła niż nieba. Bo czy wyobrażamy sobie niebo jako miejsce, po którym hasają diabełki, potwory, kościotrupy i czarownice? A jeżeli nie, to po co bawić się w piekło? Czy zabawa w potępienie i przebieranie się za przyjaciół szatana jest miła Chrystusowi? - czytamy na stronach Niedziela.pl.

W podobnym tonie w rozmowie z Dziendobry.tvn.pl wypowiedział się ksiądz dr hab. Robert Skrzypek. Ksiądz poszedł nawet o krok dalej i ostrzegł przed konsekwencjami udziału w zabawie halloweenowej. 

- Człowiek przecież może na wieki pozbawić się życia wiecznego, możliwości oglądania kochającego Boga twarzą w twarz, i to właśnie zostaje zbanalizowane. Potępieńcy są traktowani jak nasze gadżety, zabawki, przypadkowi partnerzy do dobrej zabawy, z którymi można zatańczyć, zjeść, napić się i przebrać w ich stroje - uważa ksiądz Skrzypek.

Warto jednak zauważyć, że wiele obecnych świąt, w tym nasze rodzime, ma swoje korzenie w czasach przedchrześcijańskich, a w kulturze polskiej również obchodzono święto zbliżone do Halloween - Dziady.

Ksiądz na TikToku odradza imprezy Halloween. Internauci protestują

Również inny znany z TikToka ksiądz. Sebastian Picura zapytany, czy w Halloween można zorganizować imprezę, wypowiedział się na ten temat negatywnie.

- Osobiście odradzam imprezę w stylu Halloween. W Halloween jest dużo motywów sprzecznych z chrześcijaństwem - odpowiedział. 

Pod krótkim filmem pojawiło się ponad 1800 komentarzy. W większości krytycznych.

- Nie ma w zamiarach urazić Boga, czy kogokolwiek, tylko fajnie się bawić, pobyć z znajomymi,  

- Proszę powiedzieć, które motywy są sprzeczne? 

- Nigdy nie zrozumiem co jest złego gdy ktoś się przebierze i pozbiera cukierki dobrze się bawiąc… 

- W działaniach Kościoła katolickiego jest również "dużo motywów sprzecznych z chrześcijaństwem" i brak alternatyw,  

- Wiele zwyczajów i świąt jest zapożyczona z pogańskich świąt – piszą pod postem internauci. 

Ponieważ ksiądz zapytał internautów o alternatywę dla Halloween, jak zamierzają się bawić, zgodnie z zaleceniami Kościoła - internauci, wskazali Chrystoteki oraz Bal Wszystkich Świętych.

 Internauci proponują Chrystoteki. Chrystoteki - co to jest? Kto bierze w nich udział?

Chrystoteki to coraz popularniejsze w Polsce imprezy, alternatywne dla zabaw z okazji Halloween. Są to dyskoteki z możliwością spowiedzi. Takimi zabawami Kościół stara się zjednoczyć wiernych. Na imprezie można potańczyć, przebrać się za świętych, czasami też pochwalić wiedzą na ich temat. 

Chrystoteki skierowane są głównie do ludzi młodych, ale biorą w nich udział również księża, zakonnice oraz  rodzice uczniów.

Halloween - pochodzenie. Skąd się wzięło?

Jak czytamy w Wikipedii - Halloween to zwyczaj związany z maskaradą, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października. 

Halloween najhuczniej jest obchodzone w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii, Australii i Wielkiej Brytanii. Mimo, że nie jest świętem urzędowym, to cieszy się  w krajach anglosaskich popularnością prawie tak dużą jak Boże Narodzenie. 

Głównym symbolem Halloween  jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Poza tym: duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty, pajęczyny itp.

Źródło: Wikipedia.pl/ Eska.pl/ Wyborcza.pl/ o2.pl

TOK FM PREMIUM