Ciężarna nastolatka zmarła, bo zakaz aborcji opóźnił jej chemioterapię

Matka ciężarnej nastolatki z Dominikany chorej na białaczkę oskarża lekarzy o przyczynienie się do śmierci córki. Lekarze opóźnili rozpoczęcie chemioterapii ze względu na ciążę dziewczyny - donosi CNN.

16-letnia chora na białaczkę została przyjęta do szpitala w Santo Domingo w lipcu. Lekarze nie chcieli rozpoczynać chemioterapii, bo mogłaby ona spowodować śmierć płodu. Byłoby to ich zdaniem pogwałcenie dominikańskiej konstytucji, która zakazuje aborcji.

Matka dziewczyny, Rosa Hernandez, starała się przekonać lekarzy i dominikański rząd, żeby zrobili wyjątek i pozwolili na uratowanie życia jej córki. - Życie mojej córki jest najważniejsze. Wiem, że aborcja jest grzechem i złamaniem prawa, ale zdrowie mojej córki jest ważniejsze - mówiła Hernandez.

Przedstawiciele dominikańskiego ministerstwa zdrowia, dominikańskiej akademii medycznej, szpitala i krewni 16-latki przez kilka dni dyskutowali o sprawie. W końcu, 20 dni po przyjęciu dziewczyny do szpitala, rozpoczęto chemioterapię.

Okazało się jednak, że jest już za późno na uratowanie 16-latki. Jej ciało odrzuciło transfuzję krwi i nie odpowiadało na chemioterapię. Z dnia na dzień stan dziewczyny się pogarszał. W piątek rano 16-latka poroniła (była wówczas w 13. tygodniu ciąży), wkrótce potem zatrzymała się akcja serca. Lekarze nie dali rady jej uratować.

- Zabili mnie, jestem martwa, jestem niczym - rozpacza matka dziewczyny. - Ona była jedynym powodem, dla którego żyłam. Powiedzcie światu, że Rosa umarła - płacze.

Lekarze bronią się, twierdząc, że szanse na uratowanie życia dziewczyny były i tak niewielkie w momencie przyjmowania jej do szpitala.

Śmierć dziewczyny ponownie wywołała na Dominikanie dyskusję na temat dopuszczalności przerywania ciąży. Według artykułu 37. dominikańskiej konstytucji "prawo do życia jest niezbywalne od momentu poczęcia do śmierci". Tamtejsze sądy interpretują ten zapis jako całkowity zakaz aborcji. Artykuł ten przyjęto w 2009 roku, zakazuje on także kary śmierci.

TOK FM PREMIUM