Uwaga! Rekordowe upały w Europie. Tak gorąco dawno nie było

Fala upałów w Europie. W Hiszpanii i we Włoszech temperatury w połowie lipca mogą osiągnąć 45 stopni Celsjusza, bijąc lokalne rekordy w niektórych częściach kraju. Bardzo gorąco będzie także w innych krajach. Zobacz, kto jest winowajcą morderczego upału!

Upały 2022. Hiszpania znowu w upalnym uścisku. Te rejony obejmie upał

Antycyklon afrykański zbliża się, a wraz z nim potężna fala upałów w Hiszpanii i Włoszech. W wielu regionach i miastach Hiszpanii słupki rtęci pokażą 40 st. C, ale będzie też gorącej - nawet 46 stopni. Wysokie temperatury nie odpuszczą nawet w nocy, gdyż zapowiadane są "tropikalne noce" z temperaturą sięgającą nawet 30 stopni.

Upał będzie doskwierał zarówno w rejonie Morza Śródziemnego, jak w chłodniejszej zazwyczaj Galicji na północnym zachodzie, oraz w centrum kraju, zwłaszcza w okolicach dużych miast.

To będzie kolejna fala upału na południu Europy po rekordowych temperaturach w czerwcu, gdy wcześniej niż zwykle rozpoczęło się lato.  Ekstremalne i niebezpieczne fale gorąca są  bezpośrednim przejawem ocieplenia planety przez ciągłe spalanie paliw kopalnych.

Upały w Europie. Włochy w kryzysie pogodowym. Upał, susza, ulewy

Gorące i suche warunki powodują wzrost cen energii i kryzys w niektórych częściach Włoch, gdzie topnieje lodowiec, a poważna susza odcina dostawy energii i uderza w rolnictwo. W kraju trwa już liczenie strat w rolnictwie w efekcie burz, jakie w ostatnich dniach przetoczyły się nad kilkoma regionami Italii. Jak podaje PAP, w Toskanii w krótkim czasie uderzyło 1500 piorunów. Ulewy jednak nie poprawiły suszy, która obejmuje kolejne obszary Włoch, także na południu.

W połowie lipca, w kraju pojawią się znowu tropikalne temperatury, które mogą się utrzymać do 10 dni. W niektórych regionach temperatura sięgnie 45 st. C. Nawet na północy kraju m.in. w Mediolanie, Bolonii, Padwie, Weronie czy we Florencji słupki rtęci pokażą 40. st. C. Wysoka temperatura będzie się utrzymywać również w nocy. W związku z upałami spodziewać należy się także gwałtownych burz.

Idą upały. Antycyklon afrykański. Oto główny winowajca morderczego gorąca

Antycyklon afrykański, który odpowiada za tak gigantyczny wzrost temperatur, to wyż, czyli układ porywów wiatrów w postaci wiru, w którym cyrkulacja powietrza ma kierunek odwrotny do kierunku ruchu obrotowego Ziemi. W obszarze jego działania latem w umiarkowanych szerokościach geograficznych utrzymują się ogromne upały. 

Antycyklon, czyli obszar wysokiego ciśnienia – jest przeciwieństwem cyklonu. Niektóre kraje nazywają antycyklony, jeśli mogą one powodować trudne warunki pogodowe, takie jak dokuczliwy upał. Jest to podobne do sposobu, w jaki większość krajów, w tym Wielka Brytania, nazywa obszary niskiego ciśnienia lub cyklony, jeśli przynoszą złą pogodę w postaci ulewnego deszczu lub silnych wiatrów.

TOK FM PREMIUM