Nagroda Nobla z medycyny przyznana. Za dokonanie "czegoś pozornie niemożliwego"

Svante Paabo, szwedzki biolog specjalizujący się w genetyce ewolucyjnej, został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny 2022 za "odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka" - ogłosił w poniedziałek Komitet Noblowski.

Jak wyjaśnił Komitet Noblowski w swoim uzasadnieniu, dzięki swoim pionierskim badaniom szwedzki biolog Svante Paabo dokonał czegoś pozornie niemożliwego - zsekwencjonował genom Neandertalczyka, wymarłego krewnego ludzi współczesnych. Dokonał również sensacyjnego odkrycia nieznanego wcześniej, kopalnego gatunku człowieka z Denisowej Jaskini, denisowianina.

Szwedzki noblista Svante Paabo odkrył, że transfer genów wymarłych człowiekowatych do genomu człowieka współczesnego (Homo sapiens) następował po wyjściu przodków ludzi z Afryki, około 70 tys. lat temu. 

Ustalił też, że przepływ genów od wymarłych człowiekowatych do genomu współczesnego człowieka odgrywa istotną rolę w dzisiejszych czasach - na przykład wpływa na to, jak nasz układ odpornościowy reaguje na infekcje - napisał Komitet Noblowski.

Paabo otrzyma nagrodę w wysokości 10 mln szwedzkich koron (900 357 dol./920 tys. euro).

Svante Paabo laureatem Nagrody Nobla 

Svante Paabo urodził się w 1955 r. w Sztokholmie (Szwecja). Jest synem innego noblisty, szwedzkiego biochemika Sune Bergstroema, który Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny otrzymał w 1982 roku za badania nad prostaglandynami.

Svante Paabo pracę doktorską obronił w 1986 r. na Uniwersytecie w Upsali. W 1990 r. uzyskał tytuł profesora na Uniwersytecie w Monachium (Niemcy). W 1999 r. założył Instytut Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa-Plancka w Lipsku (Niemcy), gdzie pracuje do dziś. Jest również zatrudniony jako adiunkt w Instytucie Nauki i Technologii w Okinawie (Japonia).

Założony przez niego instytut należy do Towarzystwa Maxa Plancka - największej niemieckiej instytucji naukowej. Zyskał opinię prestiżowego ośrodka naukowego - prowadzi się tam badania w zakresie dziejów ludzkości z perspektywy interdyscyplinarnej, przy użyciu analiz porównawczych genów, kultur, zdolności poznawczych, języków i systemów społecznych.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM