Dostał od Putina "słodki list". Ekspert: Berlusconi jest groteskowy, ale może zgasić światło
Silvio Berlusconi - były premier Włoch i lider partii Forza Italia wrócił do pierwszej ligi włoskiej polityki po ostatnim zwycięstwie prawicy. Zaraz potem włoskie media opublikowały nagrania, których jest bohaterem. Chwali się w nich urodzinowymi prezentami od Putina, którymi miało być "dwadzieścia butelek wódki i bardzo słodki list". Berlusconi mówi też, że odwdzięczył się prezydentowi Rosji butelkami wina i uprzejmościami.
Rzecznik partii Forza Italia zaprzeczył, jakoby były premier odnowił kontakty z Putinem. Jak stwierdził, Berlusconi opowiadał swoim kolegom z parlamentu "starą historię, nawiązującą do epizodu sprzed wielu lat". Jednak w Popołudniu Radia TOK FM socjolog i amerykanista Mateusz Mazzini zwrócił uwagę, że poza tą "folklorystyczną i groteskową wymianą alkoholi" w wypowiedzi Berlusconiego padły "bardzo niebezpieczne deklaracje" na temat wojny w Ukrainie.
- Powiedział, że za często słyszy się o groźbie nuklearnej, a jeszcze do tego Ukraińcy chcą wejść do NATO. A w momencie, w którym Ukraina dołączy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, to z konfliktu pomiędzy Ukrainą i Rosją zrobi się prawdziwa wojna globalna - relacjonował Mazzini. Jak ocenił, pokazuje to, że Berlusconi nie jest jednoznacznie przekonany o sensie popierania Ukrainy. - Jest takim wojennym symetrystą i zastanawia się, czy obecny kurs (polityczny wobec Kijowa - przyp. red.) jest zasadny - tłumaczył ekspert w rozmowie z Wojciechem Muzalem.
Zauważył również, że w ostatnich miesiącach Berlusconi częściej "ujawniał sympatię dla Putina". - Dwa dni przed wyborami poszedł do telewizji i powielał propagandę Kremla, bo mówił Zachód i Kijów pchnęli Rosję do inwazji, a Putin wszedł do Ukrainy tylko po to, by bronić rosyjskojęzycznej mniejszości - powiedział gość TOK FM.
"Prawica stara się to zamieść pod dywan"
Współpracownik "Gazety Wyborczej" i tygodnika "Polityka" opisywał, że reakcje opinii publicznej na "występ" Berlusconiego są bardzo przewidywalne. - Z jednej strony lewicowa prasa krzyczy, że to jest niepewny element tej koalicji, który może być traktowany jako agent wpływu Kremla. A z drugiej strony mamy szeroką prawicę, która stara się to zamieść pod dywan. Tym bardziej, że trwają właśnie negocjacje dotyczące składu przyszłego rządu - relacjonował. - Jeszcze się ta koalicja porządnie nie zawiązała, a już mocno trzeszczy. Więc taki skandal wizerunkowy jest bardzo nie na rękę wszystkim na prawicy - podkreślał Mazzini.
W ocenie gościa TOK FM wypowiedź Berlusconiego nie wstrząśnie jednak włoskim społeczeństwem. - Nie tymi kwestiami się ludzie kierowali, wybierając prawicę. Ten skandal, wyciek taśm ze spotkania Forza Italia, przekona przekonanych. Bo ci, którzy widzieli w Berlusconim zagrożenie dla proeuropejskiej postawy Rzymu, widzieli je już w lipcu, a nie teraz - powiedział.
"Może wyciągnąć wtyczkę i zgasić światło"
Ekspert przekonywał również, że z europejskiego punktu widzenia to właśnie Berlusconi jest najbardziej niebezpiecznym elementem koalicji, która po ostatnich wyborach przejmuje władzę we Włoszech. - Giorgia Meloni (przyszła premier - przyp. red.) jest polityczką szalenie pragmatyczną i doskonale sobie zdaje sprawę, że przy nadchodzącym kryzysie ekonomicznym nie może sobie pozwolić na czołowe zderzenie z Brukselą. Bo to stamtąd popłyną środki z Funduszu Odbudowy. Meloni będzie więc piłować swoje pazury w kontaktach z Unią - wyjaśniał.
Natomiast Berlusconi - jak dodał gość TOK FM - takim pragmatyzmem nie musi się wykazać. A gdy przestanie mu się podobać kurs obrany przez Meloni, to - jak stwierdził ekspert - "może w tej koalicji wyciągnąć wtyczkę i zgasić światło".
Giorgia Meloni w piątek otrzymała od prezydenta Włoch misję utworzenia rządu. Meloni ma sprawować władzę z Ligą Mateo Salvniego i Forca Italia Silvio Berlusconiego. Zaprzysiężenie ich rządu odbędzie się w sobotę rano.
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
Radosław Fogiel na TikToku pyta, "za co nienawidzicie PiS". "Jest cwany. Wpuszcza nas w pułapkę"
-
W Holandii stworzyli cmentarz, bo Polki "zaczęły pytać, jak mogą pożegnać swoje dzieci"
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
-
Xi Jinping namówi Putina do pokoju z Ukrainą? "To tylko dobra wymówka"
- Donald Trump może zostać aresztowany. A to nie jest jego jedyny problem. "Traci grunt pod nogami"
- Czy rodzice muszą mówić jednym głosem? Problemem nie są różnice, ale sposób ich wyrażania
- Olaf Scholz przyznał, że regularnie rozmawia z Władimirem Putinem. Podał szczegóły
- W mowie nienawiści przoduje Konfederacja. "Grzegorz Braun czy Janusz Korwin-Mikke docierają do milionów"
- Matura 2023. Oto lista lektur, które musisz przeczytać