Senat powołał komisję nadzwyczajną ws. nielegalnej inwigilacji Pegasusem

Senat w głosowaniu zdecydował w środę o powołaniu komisji nadzwyczajnej ds. wyjaśnienia przypadków inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus. Za powołaniem komisji głosowało 52 senatorów, 45 było przeciw, nikt wstrzymał się od głosu.
Zobacz wideo

Zgodnie z przyjęta uchwałą w skład komisji wejdzie siedmiu senatorów: Marcin Bosacki (KO), Jacek Bury (KO), Gabriela Morawska-Stanecka (PPS), Michał Kamiński (PSL), Magdalena Kochan (KO), Sławomir Rybicki (KO), Wadim Tyszkiewicz (niezrz.). W pracach komisji nie będzie uczestniczyć żaden senator PiS. Ugrupowanie to nie zgłosiło swoich kandydatów.

Jak tłumaczyli przed głosowaniem wnioskodawcy, do zadań komisji należeć będzie: wyjaśnienie ujawnionych przypadków nielegalnej inwigilacji z użyciem Pegasusa i naruszeń prawa z tym związanych, ocena wpływu nielegalnej inwigilacji na proces wyborczy, opracowanie i wniesienie projektu ustawy reformującej działalność służb specjalnych.

Zgodnie z ustaleniami ekspertów z kanadyjskiego Citizen Lab, jakie ujawniła agencja AP, za pomocą systemu Pegasus włamano się do telefonów prok. Ewy Wrzosek, mec. Romana Giertycha i senatora KO Krzysztofa Brejzy. Polityk był wówczas szefem sztabu Koalicji Obywatelskiej przed wyborami parlamentarnymi.

TOK FM PREMIUM