Kaczyński wygłosił oświadczenie. Pytania o katastrofę na Odrze zignorował

Jarosław Kaczyński w środę po południu wygłosił oświadczenie dla mediów. Publicznie wyraził poparcię dla jednego z kandydatów w wyborach na prezydenta Rudy Śląskiej.

Oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego trwało zaledwie ponad minutę. - Ja chciałem zabrać głos tylko w jednej sprawie. Mamy wybory w Rudzie Śląskiej. Wśród innych kandydatów zgłosił się Marek Wesoły, poseł naszego klubu. Chciałem mu udzielić w imieniu PiS poparcia. On kandyduje z własnego komitetu, ale my go w pełni popieramy. Wierzymy, że odniesie sukces - powiedział szef PiS. 

Dziennikarze, licznie zgromadzeni w siedzibie PiS, próbowali zadać Kaczyńskiemu pytania o sytuację ekologiczną na Odrze, ale polityk szybko opuścił scenę. 

W związku ze śmiercią dotychczasowej prezydent Rudy Śląskiej Grażyny Dziedzic, 11 września odbędą się przedterminowe wybory. Zgłosiło się do nich 12 komitetów wyborczych.

Katastrofa na Odrze

Nadal nie ustalono, co jest przyczyną największej od lat katastrofy ekologicznej w Polsce. We wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że w żadnej z dotychczas zbadanych próbek wody z Odry nie wykryto substancji toksycznych. Jak dodała, w badaniach przyczyn masowego śnięcia ryb brane są pod uwagę trzy hipotezy.

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Nadal nieznana jest przyczyna masowego pomoru ryb. Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

W związku z sytuacją na Odrze premier zdymisjonował szefa Wód Polskich Przemysława Dacę i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka.

DOSTĘP PREMIUM