Jarosław Kaczyński niezastąpionym liderem Zjednoczonej Prawicy? Tak uważa co trzeci Polak [SONDAŻ]

Ponad jedna-trzecia Polaków uważa, że bez Jarosława Kaczyńskiego w roli lidera, Zjednoczona Prawica nie ma przyszłości - wynika z sobotniego sondażu SW Research, przeprowadzonego dla portalu dziennika "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

"Kto - Pani/Pana zdaniem - zastąpi w przyszłości Jarosława Kaczyńskiego w roli lidera Zjednoczonej Prawicy?" - to pytanie, które portal dziennika "Rzeczpospolita" zadał uczestnikom sondażu SW Research.

Aż 31,4 proc. badanych nie widzi dla Jarosława Kaczyńskiego żadnego zastępcy i uważa, że bez niego Zjednoczona Prawica przestanie istnieć.

15,2 proc. uczestników ankiety jest zdania, że Kaczyńskiego zastąpi obecny szef rządu Mateusz Morawiecki.

Drugie miejsce wśród ewentualnych zastępców Jarosława Kaczyńskiego na miejscu lidera ZP zajął Mariusz Błaszczak. Wicepremier i minister obrony zdobył 8 proc. głosów badanych.

6 proc. ankietowanych w roli nowego lidera Zjednoczonej Prawicy widzi prezydenta Andrzeja Dudę.

4,2 proc. respondentów uważa, że po Kaczyńskim liderem Zjednoczonej Prawicy zostanie minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Najmniej, bo 2,5 proc. głosów zdobyła w ankiecie marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.

Żadnego zdania w tej kwestii nie ma 32,7 proc. respondentów.

Jarosław Kaczyński liderem Zjednoczonej Prawicy od 2014 roku

Jarosław Kaczyński sprawuje funkcję prezesa Prawa i Sprawiedliwości nieprzerwanie od 18 stycznia 2003 roku (odkąd na stanowisku zastąpił swojego brata, Lecha Kaczyńskiego).

Od 2014 roku Kaczyński jest także liderem koalicji w mediach znanej pod nazwą Zjednoczona Prawica (w wyborach parlamentarnych politycy ZP startują z listy pod szyldem PiS). Do 2015 roku koalicja działała pod nazwą Sprawiedliwa Polska.

Do obozu Zjednoczonej Prawicy zaliczają się obecnie Solidarna Polska, Partia Republikańska oraz stowarzyszenie OdNowa. W 2021 roku od Zjednoczonej Prawicy odłączyło się Porozumienie Jarosława Gowina.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM