Sejm przyjął uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II

Sejm przyjął uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II.

Za uchwałą głosowało 271 posłów, 43 przeciw było, od głosu wstrzymało się 4 posłów. Uchwała to efekt głośnego reportażu telewizji TVN24, według którego Jan Paweł II, jeszcze przed wyborem na papieża, miał mieć wiedzę o przypadkach pedofilii w polskim Kościele. Uchwała była inicjatywą PiS-u, którą poparł też PSL.

Uchwała w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II

Wcześniej na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Sejmowa Komisji Kultury i Środków Przekazu zdecydowano, że zaproponowany przez klub PiS projekt uchwały w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II, będzie projektem wiodącym. Komisja przyjęła projekt uchwały wraz z poprawkami dotyczącymi jej treści.

Poseł sprawozdawca Zdzisław Sipiera (PiS) podczas debaty powiedział, że "te dwa projekty PiS i PSL dotykały jednego tematu, aczkolwiek miały do niego różne podejście". "Propozycja i projekt uchwały posłów PiS jasno artykułował element niezgody na to, co się dzieje i tego ataku, który dzisiaj jest w Polsce przeprowadzany. Wniosek klubu PSL podkreślał raczej zasługi i wielkość Jana Pawła II a nie odnosił się do tego, co się dzieje w tej chwili" - wyjaśnił.

Poinformował, że "w konsekwencji projektem wiodącym po głosowaniach został projekt PiS, ale była również praca nad propozycjami klubu PSL jak również całościowego zmienienia kształtu dwóch uchwał PSL i PiS i zastąpienia ich treści projektem Konfederacji".

Komisja kultury odrzuciła poprawkę Konfederacji, która polegała na wymianie treści projektu na nowy tekst.

Sipiera powiedział, że "po wyjściu dość dużej grupy związanej z Lewicą i Platformą, zaczęła się merytoryczna praca nad jednym projektem uchwały".

"Przyjęliśmy jako Komisja Kultury i Środków Przekazu jednolity tekst przez aklamację. "On zawiera to, co jest dzisiaj najgroźniejsze, czyli odpowiedź, że nie damy sobie jako Polacy narzucić wersji, w której będzie jakakolwiek wątpliwość" - mówił.

Jego zdaniem, "wątpliwości w demokracji ludzie mogą mieć, ale Sejm musi jednym jeżykiem powiedzieć". "Dzisiaj, mam nadzieję, że większość Sejmu odpowie na bezczelne ataki na Jana Pawła II, i wyrazimy poprzez przyjęcie tej uchwały konkretny sygnał - takiej świętości nie damy szargać!" - podkreślił.

TOK FM PREMIUM