Monika Strzępka zawieszona przez wojewodę. Radziwiłł zarzucił reżyserce "radykalny feminizm"

Monika Strzępka dyrektorka warszawskiego Teatru Dramatycznego została zawieszona w pełnionych obowiązkach przez Konstantego Radziwiłła. Jak poinformował portal Gazeta.pl, wojewodzie mazowieckiemu nie spodobał się m.in. pomnik złotej waginy, który postawiono w foyer teatru.

Gazeta.pl ustaliła, że kluczowym powodem decyzji wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła było "umieszczenie rzeźby złotej waginy we foyer Teatru Dramatycznego oraz prezentowanie przez dyrektorkę "radykalnego feminizmu". "Pomnik waginy został wniesiony do teatru w kolorowym orszaku. Miał tam zostać na stałe. Całe wydarzenie wojewoda uznał za 'poniżające dla kobiet'" - czytamy.

Jak mówiła Strzępka, złota wagina to "wyraz uznania dla kobiecości, tajemnicy życia, seksualności i przyjemności, symbol wartości, które wyznajemy i którymi będziemy się kierować, transformując Teatr Dramatyczny w feministyczną instytucję kultury".

Wojewodzie Radziwiłłowi, który - przypomnijmy - był ministrem zdrowia w rządzie PiS, nie podobał się też sposób, w jaki Strzępka dobierała repertuar.

Monika Strzępka została dyrektorką Teatru Dramatycznego w Warszawie w styczniu tego roku. Wyłoniono ją w wyniku konkursu, w którym rywalizowała z Michałem Zadarą i ówczesnym dyrektorem teatru Tadeuszem Słobodziankiem. Stanowisko objęła 1 września 2022 roku.

Jak wynika z ustaleń Gazety.pl, władze Warszawy planują zaskarżyć decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Posłuchaj podcastu:

TOK FM PREMIUM