Jak zwalczyć inflację? Kaźmierczak radykalnie: Wycofać się z 500+ na pierwsze dziecko

- Już się wycofano z 14. emerytury, należy się wycofać z 13. emerytury, należy się wycofać z 500 plus na pierwsze dziecko, a na drugie zostawić. To jest dobra okazja do tego, żeby te programy socjalne, na które nas nie stać, wycofać - tak receptę na rosnącą inflację widzi szef Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak.
Zobacz wideo

Kaźmierczak, który był gościem debaty zorganizowanej przez Onet i Business Insider Polska, stwierdził, że polskich podatników nie stać na tak hojne dodatki socjalne. Dlatego jego zdaniem należy czas wysokiej inflacji wykorzystać, by się z części z nich wycofać.  

- Już się wycofano z 14. emerytury, należy się wycofać z 13. emerytury, należy się wycofać z 500+ na pierwsze dziecko, a na drugie zostawić. To jest dobra okazja do tego, żeby te programy socjalne, na które nas nie stać, wycofać - wyliczał szef ZPP. - Ja od jednego z polityków PiS słyszałem, że 500 plus na pierwsze dziecko to jest innowacyjna forma wprowadzenia podatku z jednoczesnym wprowadzeniem bykowego bez nazywania tego bykowym - dodał. 

Kaźmierczak: Odchudzić socjalny Polski Ład

Ocenił również, że rząd powinien zrezygnować z części "instrumentów pomocowych" wpisanych w Polski Ład. Jest to m.in. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia - w sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko.

- Państwo polskie nie ma obowiązku wysyłać kogoś na wakacje, natomiast państwo polskie ma obowiązek do tego, żeby dzieci nie chodziły głodne i program 500+ na drugie dziecko, który popieraliśmy, ten pomysł realizuje - stwierdził Kaźmierczak. 

Dane inflacyjne za grudzień 2021 przerosły oczekiwania ekonomistów. Wzrost cen w ostatnim miesiącu 2021 osiągnął 8,6 proc. rok do roku, a w porównaniu z listopadem 2021 - o 0,9 proc. - Bardzo chcę się mylić, ale wydaje mi się, że w pierwszej połowie 2022 roku możemy zobaczyć odczyt powyżej 10 proc. - ocenił w TOK FM, komentując te dane i obecną sytuację, dr Wojciech Paczos z Cardiff University, grupy eksperckiej Dobrobyt na Pokolenia oraz Polskiej Akademii Nauk.

TOK FM PREMIUM