Rekordowe ceny paliw w Polsce. Przed nami kolejne podwyżki!

Paliwa w Polsce drożeją najszybciej w Unii. W tym tygodniu pobiły kolejne cenowe rekordy. Jednak to nie koniec podwyżek - w drugim tygodniu czerwca będzie kolejny wzrost cen. Podrożeją zwłaszcza ceny benzyny - Pb 95 zbliża się do granicy psychologicznej 8 zł za litr, Pb 98 już ją pokonała.

Ceny benzyny szaleją. Czy będą dwucyfrowe? Takie prognozy cen paliw mają eksperci

W drugim tygodniu czerwca czekają nas bardzo wyraźne podwyżki, które obejmą niemal wszystkie rodzaje paliw. Z raportu ekspertów e-petrol wynika, że cena benzyny Pb 95 będzie wkrótce sięgać 8 zł za litr. Ceny oleju napędowego nie powinny wzrosnąć.

"Wyraźnie taniej może być oferowany diesel, właściciele stacji paliw podwyższą ceny, ale powinni sprzedawać go po 7,33-7,48 zł za litr" - czytamy w raporcie e-petrol. Jeśli chodzi o gaz, to analitycy e-petrol.pl uważają, że ceny gazu LPG będą stabilne w najbliższych dniach i będą średnio utrzymywać się w przedziale 3,56-3,66 zł za litr.

Sporo zamieszania wywołała informacja, że Orlen wymienia pylony na takie z większymi wyświetlaczami aby pomieściły dwucyfrową cenę paliwa. "To nie jest tak, że te przygotowania wzięły się znikąd" - stwierdziła w rozmowie z portalem TVN24 Biznes analityczka rynku paliw w BM Reflex Urszula Cieślak.

Zdaniem ekspertki, ceny na niektórych stacjach przekroczyłyby już poziom 10 złotych, gdyby nie obniżone podatki na paliwa. Uwagę na te zmiany zwrócił poseł Koalicji Obywatelskiej Waldy Dzikowski podkreślając, że koncern przygotowuje się na "jedynkę z przodu". Jednak Orlen zaprzecza temu twierdząc, że zmiany pylonów są spowodowane czymś innym.

"W ten sposób testujemy możliwość prezentacji na pylonach cenowych dodatkowych informacji dla kierowców. Chodzi m.in. o oznaczenia i symbole paliw zgodne z unijnymi przepisami" - tak odpowiedziało biuro prasowe Orlenu na pytanie money.pl w tej sprawie.

Ceny paliw w Polsce. Kolejne rekordy padły w tym tygodniu!

W tym tygodniu na polskich stacjach padły kolejne cenowe rekordy — benzyna 98-oktanowa pokonała barierę 8 zł za litr. Zdaniem analityków e-petrol, biorąc pod uwagę sytuację w Europie, trudno o optymizm w kwestii cen paliw.

Podwyżki paliw w ostatnich tygodniach odbywają się w niespotykanym dotąd tempie i skali. W opinii ekspertów e-petrol, przyczynami tak szybko postępującego wzrostu cen paliw są "czynniki globalne wpływające na polski rynek, m.in. rosnący w wakacje, sezonowy popyt na paliwa, ograniczone zapasy paliw gotowych oraz zapowiedziane sankcje na rosyjskie produkty ropopochodne".

W połowie tygodnia cena benzyny Pb 95 sięgała już 7,55 zł za litr, czyli wzrosła w tydzień o 22 gr. Za litr diesla trzeba było zapłacić średnio 7,13 zł, o 4 gr więcej. Ulgę odczuli jedynie właściciele pojazdów na autogaz. LPG nie tylko nie drożeje, ale od kilku tygodni widać tendencję zniżkową. W minionym tygodniu płacili za paliwo średnio 3,59 zł za litr.

Ceny benzyny w Europie. Na Węgrzech najtaniej, ale tylko dla Węgrów

W tym roku dojazd własny na wakacje, przy obecnych cenach paliwa, będzie dużym obciążeniem. Z danych e-petrol.pl wynika, że średnia cena za litr paliwa w Polsce wynosi obecnie 7,55 złotych. W krajach tranzytowych do Chorwacji, gdzie Polacy najchętniej jeżdżą na urlop, jest jeszcze drożej.

  • W Słowacji za litr benzyny zapłacimy równowartość prawie 8,50 złotych.
  • Podobnie cenowo jest w Austrii.
  • Nieco taniej jest w Słowenii, gdzie litr paliwa kosztuje ponad 7 złotych.
  • Taniej jest na Węgrzech, ale po niższej cenie mogą zatankować jedynie obywatele tego kraju. Pod koniec maja władze w tym kraju wprowadziły podwójne ceny benzyny. Węgrzy zakupią paliwo po stawce urzędowej - 5,73 złotych za litr. Turyści zapłacą za paliwo o 2,35 złotych drożej - po cenie rynkowej.
  • W Czechach za paliwo zapłacimy ok. 8,65 złotych za litr.

Na zachodzie Europy jest jeszcze drożej i takie są też ceny paliw.

  • Niemcy za litr benzyny płacą już prawie 10 złotych.
  • We Włoszech i we Francji nie jest dużo taniej – ponad 9 złotych za litr benzyny.

To nie koniec podwyżek i analitycy uprzedzają, że w wakacje, gdy będziemy dużo podróżować, stawki za paliwo mogą jeszcze wzrosnąć.

TOK FM PREMIUM