Ceny paliw w Europie czerwiec 2022. Benzyna w Polsce wciąż drożeje. A w Niemczech? Porównujemy wydatki

Czekają nas kolejne skokowe podwyżki cen paliw. Benzyna 95-oktanowa nieuchronnie zbliża się do 8 zł za litr. Cena benzyny w Polsce w sprzedaży hurtowej w ciągu ostatniego tygodnia podrożała o ponad 6 proc. Za średnią krajową kupimy o wiele mniej paliwa niż Niemcy, a ceny benzyny gonią te z niemieckich stacji. Mimo, że zarabiamy znacznie mniej od zachodnich sąsiadów.

Ceny paliw. Prognozy nie są dobre. Benzyna będzie wciąż drożeć w Polsce

Podwyżki paliw w ostatnich tygodniach odbywają się w niespotykanym dotąd tempie i skali. W opinii ekspertów e-petrol, przyczynami tak szybko postępującego wzrostu cen paliw są "czynniki globalne wpływające na polski rynek, m.in. rosnący w wakacje, sezonowy popyt na paliwa, ograniczone zapasy paliw gotowych oraz zapowiedziane sankcje na rosyjskie produkty ropopochodne".

W ostatnim czasie na polskich stacjach padły kolejne cenowe rekordy — cena benzyny 95 (95-oktanowej) zbliża się do 8 zł za litr. Zdaniem analityków e-petrol, biorąc pod uwagę sytuację w Europie, trudno o optymizm w kwestii cen paliw.

Cena benzyny w Polsce i w Niemczech. Ile mniej litrów kupimy?

W Polsce przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw według Głównego Urzędu Statystycznego w grudniu 2021 roku wyniosło 6644 zł brutto czyli 4710 zł netto. Zakładając, że obecnie za litr benzyny bezołowiowej 95 trzeba zapłacić średnio 7,95 zł, to statystyczny Polak za średnią krajową może teraz kupić zaledwie 592 litry benzyny.

Jak podaje e-petrol, na wielu stacjach benzynowych w Niemczech od 1 czerwca cena za litr paliwa spadła poniżej 2 euro. Według globalpetrolprices.com, średnia cena benzyny w Niemczech między marcem a czerwcem 2022 roku wynosi 1.84 euro. W Niemczech średnia krajowa to około 2800 euro na rękę. Oznacza to, że statystyczny Niemiec może kupić za średnią krajową 1522 litry benzyny. To zatem o 930 litrów więcej niż w przypadku statystycznego Polaka.

Najwięcej razy w miesiącu mogą zatankować za średnią wypłatę mieszkańcy Luksemburga – paliwo jest tam stosunkowo tanie (6. najniższa cena w UE), z kolei średnia pensja w tym kraju jest najwyższa spośród wszystkich krajów Unii.

Cena benzyny w Europie. Ile kosztuje benzyna w Niemczech? Zobacz ile płacą w innych krajach

W Czechach weszła w życie nowa, niższa akcyza na paliwa. Rząd wprowadził tam nowelizację ustawy o podatku akcyzowym w odpowiedzi na znaczny wzrost cen paliw spowodowany inflacją i wojną w Ukrainie. Obniżka podatków na benzynę i olej napędowy pomaga zaoszczędzić pieniądze niemieckim kierowcom - obecnie litr benzyny kosztuje tam znacznie poniżej 2 euro.

Tanio jest na Węgrzech, ale po niższej cenie mogą zatankować jedynie obywatele tego kraju. Pod koniec maja węgierskie władze wprowadziły podwójne ceny benzyny. Węgrzy zakupią paliwo po stawce urzędowej - 5,64 złotych za litr. Turyści zapłacą za paliwo o ok. 2 zł drożej - po cenie rynkowej.

W porównaniu z naszymi sąsiadami sytuacja wygląda źle, a Polska w szybkim tempie goni słowacki i czeski poziom cen, niewiele brakuje też do niemieckiego. W najnowszym zestawieniu e-petrol.pl, w którym Pb 95 wyceniono w Polsce na 7,95 zł, taka sama benzyna w Czechach kosztowała 8,60 zł a na Słowacji 8,62 zł. Litwini za 95 płacili rekordowe 9,32 zł. Cena benzyny w Niemczech to 8,93 zł. Najtaniej było na Węgrzech, gdzie litr benzyny to zaledwie 5,64 zł.

 Benzyna Pb 95 - ceny w Europie w przeliczeniu na zł:

  • Polska 7,95
  • Niemcy 8,93
  • Litwa 9,32
  • Czechy 8,60
  • Słowacja 8,62
  • Węgry 5,64

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM