Inflacja w Polsce. Są nowe dane z GUS. Drożyzna nie odpuszcza

Inflacja w czerwcu wyniosła rok do roku 15,5 proc. Odczyt flash, który podano na początku miesiąca wynosił 15,6 proc. W maju inflacja była na poziomie 13,9 proc.- przekazał Główny Urząd Statystyczny.
Zobacz wideo

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2022 r. wzrosły rdr o 15,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,5 proc.- podał Główny Urząd Statystyczny.

Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że CPI wyniósł 15,6 proc. rdr i 1,5 proc. mdm.

Co drożało najbardziej? GUS podaje, że wzrost cen dotyczył szczególnie: transportu i kosztów życia, takich jak prąd i gaz. 

Inflacja w czerwcu 

1 lipca Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2022 r. wzrosły rok do roku o 15,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,5 proc. - Są kraje Unii Europejskiej gdzie inflacja jest dużo wyższa niż w Polsce - podkreślił w czwartek w Łagiewnikach (dolnośląskie) premier Mateusz Morawiecki. Przyznał, że ceny w Polsce są bardzo wysokie, ale rząd robi wiele, by ograniczyć wpływ inflacji.

Inflacja w Polsce. Prognozy Komisji Europejskiej 

W letniej prognozie gospodarczej opublikowanej w czwartek Komisja Europejska przewiduje rekordowy poziom inflacji w bieżącym roku dla całej UE i strefy euro. Obniża też częściowo rokowania dotyczące wzrostu PKB.

- Rosyjska wojna na Ukrainie nadal rzuca długi cień na Europę i naszą gospodarkę. Stajemy naprzeciwko wyzwań na wielu frontach, od rosnących cen energii i żywności po wysoce niepewne perspektywy globalne. Mamy szczęście, że zaczynamy z silnej pozycji, po przetrwaniu poprzedniego kryzysu z solidnym powrotem do wzrostu. W drugiej połowie 2022 r. wzrost gospodarczy wyraźnie zwolni, ale przyspieszy w 2023 r. Wobec wysokiej inflacji i coraz trudniejszych warunków finansowania, będzie ważne, aby znaleźć odpowiednią równowagę między dążeniem do bardziej ostrożnego kursu w polityce budżetowej a ochroną najbardziej potrzebujących. Powinniśmy również zmniejszyć naszą zależność od rosyjskich paliw kopalnych - oświadczył wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis.

Wtórował mu komisarz UE ds. gospodarki Paolo Gentiloni: "Działania Moskwy zakłócają energetykę oraz dostawy zbóż, podnosząc ceny i osłabiając zaufanie. (...) Oczekuje się, że rekordowo wysoka inflacja osiągnie szczyt jeszcze w tym roku i stopniowo będzie spadać w 2023 r. Wobec niewiadomej, jaką jest przebieg wojny i dostawy gazu prognoza ta jest obarczona dużą niepewnością i ryzykiem spadków".

Zgodnie z przewidywaniami KE gospodarka UE w 2022 r. będzie rozwijać się w tempie 2,7 proc., a w 2023. r. - 1,5 proc. W maju KE prognozowała identyczny wzrost w roku bieżącym, ale spodziewała się 2,3 proc. w 2023 r.

Najnowsza prognoza zakłada wzrost w strefie euro na poziomie 2,6 proc. w 2022 r. i mniejszy - 1,4 proc. w 2023 r. (spadek z 2,3 proc. w prognozie wiosennej).

KE przewiduje, że inflacja osiągnie najwyższy poziom w historii w 2022 r., wynosząc 7,6 proc. w strefie euro i 8,3 proc. w całej Unii. W 2023 r. wskaźnik ten obniży się odpowiednio do 4,0 proc. i 4,6 proc.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM