"Broad Peak" już na Netflix. Ireneusz Czop o planie filmowym w Himalajach: "To trzeba przeżyć"

14 września na platformie Netflix zadebiutował wyczekiwany w Polsce film "Broad Peak". Ta niezwykła produkcja, w której Ireneusz Czop wcielił się w rolę wybitnego polskiego himalaisty, Macieja Berbeki, powstawała w ekstremalnych okolicznościach. - chcieliśmy widzieć, co to tak naprawdę znaczy iść w te wysokie góry - powiedział reżyser Leszek Dawid.

"Broad Peak" - pierwszy film fabularny nakręcony na wysokości ponad 5 tys. m n.p.m.

Twórcy filmu opowiadającego o jednym z najwybitniejszych polskich himalaistów, zaliczanych do grona Lodowych Wojowników, Macieju Berbece, bardzo rzetelnie podeszli do swojego dzieła. Najpierw przez długie miesiące zbierali dokumentację, przeprowadzali rozmowy z bliskimi i przyjaciółmi swojego bohatera, a także z ekspertami od wysokogórskiej wspinaczki. W końcu uznali, że sami muszą wybrać się w Karakorum, by lepiej zrozumieć warunki w jakich przebywają himalaiści. 

- Planowaliśmy pojechać i doświadczyć miejsca, przestrzeni i zjawiska, o których opowiadamy. Bardzo mi zależało, żeby do Karakorum pojechał Irek. Wyjazd musiał się odbyć na samym początku pracy, żeby wchodząc w każdą kolejną scenę mieć w pamięci, z czym bohater się mierzy, o jakiej skali mówimy, co to tak naprawdę znaczy iść w te wysokie góry. Dzięki temu inaczej kreuje się postać, gdy się to wszystko wie, czuje, gdy się porządnie zmarznie czy puchnie na wysokości. - powiedział w rozmowie z gazeta.pl reżyser filmu Leszek Dawid

Polscy filmowcy zrealizowali swój plan i tym samym ekipa "Broad Peaku" była pierwszą w historii, która kręciła film fabularny na wysokości ponad 5000 m n. p. m. Łącznie spędzili na planie 50 dni, z czego 12 minęło w Karakorum, a 21 w Alpach. Najniższa odnotowana temperatura w czasie zdjęć filmowych to poniżej -30 stopni. A podczas pracy przydarzały im się takie przygody, jak burza śnieżna, która zupełnie zniszczyła pieczołowicie przygotowaną wcześniej scenografię. 

 

Ireneusz Czop jako Maciej Berbeka: Spałem w jego łóżku, jadłem w jego kuchni

Główną rolę w filmie "Broad Peak" zagrał Ireneusz Czop. Wcielając się w postać Macieja Berbeki aktor spędził wiele czasu z rodziną swojego bohatera. Poznał jego synów i żonę, mieszkał w jego domu:

- Spałem w jego łóżku, jadłem w jego kuchni, piłem z jego kubka. Założyłem jego buty i okazało się, że pasują. A przecież Maciek nie miał palca i dość szeroką stopę. Bardzo się zżyłem z jego i Ewy czterema synami - powiedział dla gazeta.pl

Czop musiał także zapoznać się bliżej ze wspinaczką wysokogórską biorąc udział w wyprawach w Alpy oraz w Karakorum. Na potrzeby filmu schudł aż 18 kg.

Bardzo ważne było dla nas też to, żeby aktorzy nie wyglądali na górze jak hollywoodzkie gwiazdy. U nas Irek Czop ma na zdjęciach górskich opuchniętą twarz ze względu na wysokość, na której się znajdował, na ciśnienie, na brak wody. Tego nie da się odtworzyć, zrobić w charakteryzacji, to trzeba przeżyć - powiedział producent Dawid Janicki

Kim był Maciej Berbeka? To jeden z Lodowych Wojowników

Lodowi Wojownicy to grupa polskich himalaistów, którzy w latach 70. i 80. dokonali serii pierwszych zimowych wejść na najwyższe góry świata. Jednym z nich był Maciej Berbeka. Dokonał pierwszych zimowych wejść na Manaslu (1984), Czo Oju (1985) oraz Broad Peak (5 marca 2013 r.). Zdobył także  Annapurnę nową drogą – południową ścianą. Był kierownikiem wypraw zimowych na Manaslu i trzech na Nanga Parbat. W 1993 zdobył Mount Everest od strony chińskiej. Zginął w 2013 roku schodząc ze szczytu Brad Peak, góry na którą powrócił po 25 latach. 

TOK FM PREMIUM