Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie zdewastowany. Są komentarze ambasadora Izraela i MSZ
Do śródmiejskiej policji zgłoszenie wpłynęło w piątek rano. - Przyjęliśmy zgłoszenie. Wstępne czynności prowadzone są w kierunku art. 261 Kk, czyli znieważenie pomnika - przekazał mł. asp. Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej komendy.
Ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne wezwał polskie władze do potępienia tego aktu wandalizmu.
"Wczoraj wieczorem pomnik Getta Warszawskiego został zdewastowany. Wzywam polskie władze do potępienia tego czynu, znalezienia winowajców i postawienia ich przed sądem. To nie jest pierwszy akt antysemickiego wandalizmu w tym miejscu. Tylko zdecydowane działanie położy temu kres" - napisał na platformie X ambasador.
Dewastacja Pomnika Bohaterów Getta w Warszawie. MSZ zabrało głos
Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo potępiło "akt wandalizmu wymierzony w Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie - symbol pamięci o ofiarach Holokaustu i żydowskiego oporu przeciw niemieckiemu nazizmowi".
"Takie działania są atakiem na historię i na wartości, które łączą nas jako społeczeństwo" - głosi oświadczenie MSZ na platformie X.
Czerwono-czarną flagą posługiwało się OUN-UPA, jednak dla Ukraińców ma ona znacznie szersze znaczenie i generalnie symbolizuje walkę Ukrainy o niepodległość. Czarny kolor odnosi się do ziemi ukraińskiej, a czerwony do krwi bojowników przelanej na niej w walce o wolność i niepodległość Ukrainy.
Posłuchaj:
To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty 'taniej na zawsze'. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>