Nadchodzi armagedon na warszawskich torach. Remonty na najważniejszych trasach
- Śródmieście, Żoliborz, Mokotów, Ochota - w tych dzielnicach prace remontowe prowadzić będą Tramwaje Warszawskie.
- Remonty ruszą wiosną, potrwają do jesieni. Szczegółowy plan prac mamy poznać jeszcze w tym miesiącu.
W Tramwajach Warszawskich trwają jeszcze prace nad szczegółowym harmonogramem remontów. Szczegóły mamy poznać pod koniec stycznia. Wiadomo już jednak, że natłok prac - obejmujący najważniejsze trasy tramwajowe - odbije się na pasażerach. - Ten rok będzie wyzwaniem, jeżeli chodzi o remonty i inwestycje. Zarówno dla nas, jak i dla warszawiaków - przyznaje w rozmowie z TOK FM rzecznik miejskiej spółki Witold Urbanowicz.
Na czas remontów składy trafią na objazdy. Gdzie można się spodziewać problemów? Remontowe plany spółki obejmują kilka dzielnic.
Śródmieście i Żoliborz
W Śródmieściu tramwajarze planują między innymi remont torowiska na wiadukcie łączącym rondo Zgrupowania AK 'Radosław' z placem Grunwaldzkim. Wiadomo, że prace potrwają aż dwa miesiące i mają wystartować wiosną.
Jeszcze dłużej ma potrwać remont trasy na ul. Słomińskiego. - Tu przetarg dotyczy trasy od ronda 'Radosława' do wiaduktu na ul. Andersa. Własnymi siłami będziemy próbować też zmodernizować torowisko od wiaduktu aż do mostu Gdańskiego - mówi TOK FM rzecznik Tramwajów Warszawskich.
Spółka ogłosiła też przetarg na zazielenienie Marszałkowskiej na odcinku od Królewskiej do ul. Widok. Prace mogą potrwać nawet ponad 4 miesiące. - Przebudujemy kilometrowy odcinek torowiska. W porozumieniu z Zarządem Dróg Miejskich wprowadzimy dodatkową zieleń, nowe przejścia dla pieszych czy przejazdy przez tory - precyzuje Urbanowicz.
Ochota
Imponujące plany dotyczą Ochoty, gdzie najważniejszą inwestycją jest tramwajowe połączenie do Dworca Zachodniego. Prace obejmą skrzyżowanie ul. Grójeckiej z ul. Banacha i ul. Bitwy Warszawskiej 1920 roku. A to oznacza, że tramwaje - teraz dojeżdżające do Okęcia - zakończą trasę na placu Narutowicza. I to nie na długo, bo tramwajarze, także w tym roku, chcą wymieniać rozjazdy na placu Zawiszy.
Mokotów
Na spokój, po długich perypetiach z budową linii do Wilanowa, nie będą mogli liczyć także pasażerowie z Mokotowa. To w związku z pracami przy ul. Rakowieckiej.
- Inwestycja wymaga budowy węzła rozjazdowego na skrzyżowaniu al. Niepodległości z Rakowiecką przy SGH. Konieczne będzie wstrzymanie ruchu tramwajów. A przerwę chcemy wykorzystać do remontów sąsiednich odcinków torowiska - podkreśla rzecznik miejskiej spółki.
Remonty torów w tak wielu miejscach stolicy będą oznaczały także problemy dla kierowców i pasażerów autobusów. Szczegółowy harmonogram prac i pomysły na objazdy mamy poznać jeszcze w tym miesiącu.