Rodzina repatriantów z Rosji zamieszkała w Bielsku-Białej. "Wybrali już szkołę"
Nowych bielszczan w Ratuszu przywitali prezydent Jarosław Klimaszewski oraz szefowa rady Dorota Piegzik-Izydorczyk.
Jacek Kachel z wydziału prasowego magistratu podał, że rodzina otrzymała mieszkanie komunalne, które zostało wyremontowane i wyposażone z dotacji celowej z budżetu państwa.
Bielscy urzędnicy pomagają rodzinie w niezbędnych formalnościach. Nowi mieszkańcy złożyli już wnioski o wydanie dowodów osobistych, mają nadane numery PESEL. - W tym tygodniu złożą wniosek o potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego. Rodzice (...) wybrali już szkołę, w której po feriach ich dzieci rozpoczną naukę - poinformował Kachel.
Maksym i Daria są absolwentami uniwersytetu w Jekaterynburgu. Mężczyzna specjalizuje się w technologii chemicznej naturalnych nośników energii i materiałów węglowych. Posiada także wykształcenie w dziedzinie ekonomii i zarządzania przedsiębiorstwem. Daria ukończyła kulturoznawstwo. Ma polskie korzenie, a z polską kulturą i językiem zapoznawała ją babcia.
Rzecznik bielskiego magistratu Tomasz Ficoń powiedział PAP, że w mieście wcześniej zamieszkały już dwie repatriowane rodziny; w sumie 11 osób.
Posłuchaj: