Nawrockiemu rośnie konkurencja? Tak czołowych polityków ocenili Polacy
50 proc. respondentów dobrze ocenia działalność prezydenta Karola Nawrockiego; źle - 46 proc. - wynika z marcowego badania IBRiS dla PAP. O pracy premiera Donalda Tuska pozytywnie wypowiedziało się 37 proc. badanych, a o działalności marszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego - 42 proc.
W marcu działalność prezydenta Karola Nawrockiego pozytywnie oceniło 50 proc. badanych, z czego zdecydowanie dobrze myśli o jego pracy 24 proc. Łączny marcowy wynik oceny działalności Nawrockiego to spadek o 3 pkt proc. w stosunku do lutowego sondażu oraz wzrost o 2 pkt proc. względem styczniowego badania Instytutu. Negatywnie o pracy prezydenta wypowiedziało się 46 proc. pytanych, z czego blisko 28 proc. ocenia jego działalność zdecydowanie jako złą. Z kolei 4 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".
To już kolejny sondaż, który pokazuje, że prezydent cieszy się zaufaniem i sympatią znacznej części obywateli. Opublikowany pod koniec marca ranking zaufania IBRIS na zlecenie Onetu pokazał, że Nawrocki cieszy się zaufaniem 46,3 proc. badanych.
Premier na cenzurowanym. Spadek pozytywnych ocen
Z kolei premier Donald Tusk może mieć powody do zmartwienia. Choć w rankingu zaufania utrzymał trzecią pozycję, gdzie 41 proc. badanych wyraziło do niego zaufanie, to jednak jest to spadek o 0,2 pkt proc. Trend spadkowy potwierdza najnowsze badanie dla PAP.
Tusk odnotował spadek pozytywnych ocen już drugi miesiąc z rzędu. Co więcej, ma także bardzo wysoki poziom ocen negatywnych. Działalność premiera w marcu pozytywnie oceniło 37 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc. względem lutego; spadek o 5 pkt proc. w stosunku do stycznia), z czego 13 proc. zdecydowanie dobrze wypowiedziało się o jego pracy. Negatywną opinię o działalności Tuska wskazało 57 proc. respondentów (35 proc. wybrało odpowiedź: "zdecydowanie źle"). Odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło 6 proc. ankietowanych.
Prawdziwy "zwycięzca" sondaży
Choć prezydent niewątpliwie wciąż króluje w różnych rankingach i sondażach, rośnie mu poważny konkurent, co pokazuje badanie IBRIS.
Sondażownia poprosiła też ankietowanych o ocenę działalności Włodzimierza Czarzastego, który, jak zauważono, w marcu poprawił swoje notowania. Pozytywnie o jego pracy wypowiedziało się 42 proc. pytanych (z czego 28 proc. ocenia go "raczej dobrze"), co oznacza wzrost o 6 pkt proc. w stosunku do lutego oraz 2 pkt proc. względem stycznia. Negatywną opinię o działalności Czarzastego ma 50 proc. badanych, wśród których 35 proc. oceniło go "zdecydowanie źle". Odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" wskazało 8 proc. ankietowanych.
Instytut zwrócił uwagę, że Czarzasty jako jedyny z trójki polityków poprawia w marcu swój pozytywny bilans zarówno względem poprzedniego miesiąca, jak i początku badanego okresu.
Badanie zrealizowano w dniach od 27 do 28 marca 2026 roku metodą CATI na próbie liczącej 1067 dorosłych Polaków.
Źródło: PAP/ tokfm.pl