"Strefa wolna od LGBT" na znaku drogowym. Projekt artystyczny, którego "dosłowność ma otrzeźwić"

Autorem projektu i jego realizatorem jest aktywista LGBT, Bartosz Staszewski. Odwiedza gminy, które przyjęły uchwały wymierzone w społeczność gejów i lesbijek i na tle swojego "znaku" fotografuje mieszkające tam konkretne osoby - członków tej właśnie społeczności.
Zobacz wideo

Bartosz Staszewski chce odwiedzić 37 gmin w całej Polsce. W każdej w nich znalazł mieszkające tam osoby LGBT, które fotografuje na tle specjalnej tablicy, którą zawiesza przy wjeździe do miasta - tuż pod znakiem z nazwą miejscowości. Mamy więc np. "Świdnik", a pod nim - napis na żółtym tle: "Strefa wolna od LGBT".

- Mam nadzieję, że ta dosłowność otrzeźwi zarówno samorządowców, jak i niektórych mieszkańców. Te uchwały są, a ja nie robię nic innego ponad to, że je nazywam i pokazuję - mówi Bartosz Staszewski.

"Strefy wolne od LGBT" i prawdziwe twarze

Autor do swojego projektu zaprasza konkretne osoby LGBT, z konkretnych miejscowości. - Chcemy pokazać, że nie jesteśmy potworami, że nie jesteśmy abstrakcyjnym bytem, jak chcieliby nas widzieć radni. To są ludzie z krwi i kości, którzy mieszkają w tych miejscowościach i chcieliby tam normalnie żyć - mówi pan Bartosz.

Projekt artystyczny 'Strefa wolna od LGBT'Projekt artystyczny 'Strefa wolna od LGBT' Bartosz Staszewski

Projekt artystyczny 'Strefa wolna od LGBT'Projekt artystyczny 'Strefa wolna od LGBT' Bartosz Staszewski

Projekt artystyczny 'Strefa wolna od LGBT'Projekt artystyczny 'Strefa wolna od LGBT' Bartosz StaszewskiZdjęcia będą systematycznie zamieszczane na portalach społecznościowych. - Wydaje mi się, że to niezwykle ważny moment w naszej historii, w walce o równość i równouprawnienie, kiedy takie uchwały już istnieją. Dlatego trzeba zrobić zdjęcia, pokazać ludzi i udokumentować to w ramach projektu artystycznego - dodaje pomysłodawca. Co istotne, tabliczki są zawieszane do zdjęć, nie zostają na stałe.

W całej Polsce uchwał anty-LGBT jest już ponad 80, przyjętych przez rady gmin, powiatów i sejmiki wojewódzkie. Kilka już zostało zaskarżonych do sądów administracyjnych przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dodatkowo, Kampania Przeciw Homofonii, wspólnie z aktywistami, rozesłała listy do radnych w całej Polsce, zwracając ich uwagę na rezolucję Parlamentu Europejskiego sprzeciwiającą się strefom wolnym od LGBT. "Z uwagi na fakt członkostwa Polski w Unii Europejskiej i związanymi z tym obowiązkami spoczywającymi m.in. na przedstawicielach władz lokalnych wskazujemy na konieczność uchylenia przez Państwa jednostkę samorządową <uchwały anty-LGBT>/<Samorządowej Karty Praw Rodzin>, zgodnie z rekomendacjami określonymi w rezolucji uchwalonej przez Parlament Europejski" - czytamy w liście do radnych.

- Parlament w swojej rezolucji wskazał m.in., że te uchwały są niezgodne z prawem europejskim oraz że jest to zagrożenie pod względem finansowym dla Polski ze względu na to, że jedną z podstawowych zasad dla krajów członkowskich jest zada niedyskryminacji. A te uchwały łamią tę zasadę. I wysłaliśmy te uchwały po to, żeby poinformować polskie samorządy, że taka rezolucja została przyjęta i wzywa do bardzo konkretnych działań - mówi Mirka Makuchowska z Kampanii Przeciw Homofonii.

Do gmin, które mają już uchwały anty-LGBT, trafiły listy z apelem o ich uchylenie, a do gmin, które ich nie mają, o ich niepodejmowanie. 

DOSTĘP PREMIUM