Kiedy przestawiamy zegarki? Zmiana czasu nie cieszy się popularnością wśród Polaków

Zmiana czasu od wielu lat budzi kontrowersje. Wciąż jednak, mimo osobistych preferencji, trzeba dostosować się do obowiązujących przepisów. Kiedy zmieniamy czas na letni 2022? Już niedługo Polaków znów czeka krótsza noc.

Kiedy zmieniamy czas na letni 2022? Już wkrótce będziemy spali o godzinę krócej

Zmiana czasu zimowego na letni w 2022 roku ma miejsce w nocy z 26 na 27 marca. Oznacza to, że zegarki przestawimy o godzinę do przodu (z 02:00 na 3:00) i śpimy krócej. Większość urządzeń, np. telefony i komputery, ma ustawioną zmianę automatyczną i nie trzeba zaprzątać sobie głowy przestawianiem "wskazówek" zegarów.

Zmiana czasu jest stosowana w ok. 70 krajach na całym świecie. Wśród nich znajdują się kraje należące do Unii Europejskiej, gdzie na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca.

Kiedy przestawiamy czas 2022? Polacy chcą likwidacji zmiany czasu

W 2019 roku CBOS przeprowadziło badania, z których wynikało, że zdecydowana większość Polaków nie chce przestawiać zegarków. Przeciwko zmianie czasu opowiedziało się ponad trzy czwarte ogółu badanych (78,3 proc.).

Podobne wyniki uzyskała firma Research Partner, która w 2021 roku przeprowadziła badanie opinii Polaków na temat celowości stosowania zmiany czasu z letniego na zimowy i odwrotnie. Okazuje się, że blisko połowa Polaków zdecydowanie popiera pomysł likwidacji zmian czasu (47 proc.), a 24 proc. jest mniej pewnych w swojej decyzji, ale wciąż nastawionych na likwidację (odpowiadali oni "raczej tak"). Przeciwko rezygnacji ze zmiany czasu było 17 proc. respondentów, a 12 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

Kiedy likwidacja zmiany czasu w Polsce? Wiele osób będzie zawiedzionych odpowiedzią

W 2021 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że Komisja Europejska zaleciła państwom członkowskim UE, aby dotychczasowe regulacje o zmianie czasu były kontynuowane przez najbliższe 5 lat (2022-2027). W związku z tym w Polsce dalej będzie obowiązywało przejście z czasu letniego na zimowy i odwrotnie. Niewykluczone jednak, że KE powróci jeszcze do tego tematu w przyszłości. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM