Wielkanoc prawosławna 2022. Kiedy przypadają obchody w cerkwi?

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijan zarówno wyznania prawosławnego, jak i katolickiego. Sprawdź, kiedy wypada dzień Zmartwychwstania Pańskiego i jak wyglądają jego obchody w cerkwi.

Kiedy wypada Wielkanoc 2022?

Wielkanoc prawosławna 2022 roku przypada na niedzielę 24 kwietnia. Tymczasem katolicy świętować ją będą tydzień wcześniej, czyli 17 kwietnia. 

Dlaczego to samo święto ma dwie różne daty? Stało się tak po wprowadzeniu w 1528 roku w zachodniej, rzymskokatolickiej Europie kalendarza gregoriańskiego. Od tego czasu to według niego wyznaczane są święta katolickie, podczas gdy święta prawosławne wyznaczane są niezmiennie według kalendarza juliańskiego. 

Od tamtej pory święta prawosławne przypadają zazwyczaj kilka tygodni po katolickich (w zależności od roku, może to być tydzień, a może być nawet 5 tygodni później). Nigdy odwrotnie. Duchowni prawosławni  tłumaczą to faktem, że prawosławne święta nie mogą przypadać przed żydowską Paschą. 

Wielkanoc prawosławna - obchody w cerkwi

Wielkanoc jest świętem tak samo ważnym dla prawosławnych, jak i katolików. Obchody w cerkwi nie różnią się znacznie od celebracji tego święta w kościele.

Cerkwie w okresie Wielkanocy przyozdabia się kwiatami, białymi szatami i światłami. Również duchowny odprawiający nabożeństwo, ubrany jest w odświętne białe szaty liturgiczne.

W Wielki Piątek, podobnie jak w kościele katolickim, w cerkwiach nie odprawia się liturgii. W tym dniu wierni zachowują post. Rano odprawia się uroczyście Liturgię Godzin, a po południu Nieszpory (weczirnia), na których pod koniec wynosi się Płaszczenicę – rodzaj płótna z wizerunkiem ciała Jezusa po śmierci. Płaszczenica umieszczana jest na środku cerkwi, gdzie będzie adorowana do późnej nocy Wielkiej Soboty.

Podobnie, jak w tradycji katolickiej, święcone są również koszyczki z pokarmami, w których znajdują się pisanki, masło, biały ser, wędlina, pascha, czyli drożdżowa baba z lukrem. Do koszyczków wkłada się również świeczki, nie ma w nich jednak wielkanocnych baranków czy zajączków, które tak chętnie umieszczane są w święconkach katolickich. 

Główne uroczystości związane ze świętem Wielkiej Nocy rozpoczną się w sobotę w nocy. Wówczas wierni modlą się podczas Jutrzni paschalnej. O północy z Wielkiej Soboty na Niedzielę odbywa się uroczysta procesja ze świecami, chorągwiami i ikonami, przedstawiającymi wychodzącego z grobu Chrystusa. Procesja obchodzi trzykrotnie cerkiew, której zamknięte drzwi symbolizują zapieczętowany grób Pański. Uroczyście otwiera je główny celebrans, prowadząc wiernych do świątyni. Tam odbywa się misterium paschalne, na zakończenie którego wszyscy wymieniają paschalny pocałunek.

Inną bardzo ważną tradycją świąteczną w obrządku prawosławnym jest to że od święta Paschy przez najbliższe 40 dni prawosławni wierni witają się słowami "Chrystus Zmartwychwstał" i odpowiadają "Zaiste Zmartwychwstał"

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM