Uwaga kierowcy! Od 17 czerwca zmiany w przepisach. Nie skończy się na mandacie i punktach karnych

Już od piątku, 17 czerwca, wejdzie w życie kolejna zmiana przepisów. Kierowcy, którzy łamią przepisy, nie tylko dostaną mandat i punkty karne. Dodatkowa kara za przewinienia na drodze jeszcze bardziej uderzy ich po kieszeni!

Mandaty za przekroczenie prędkości 2022 to nie wszystko. Informacje o wybrykach na drodze trafią do ubezpieczyciela

Już za kilka dni,od piątku 17 czerwca 2022 r. dane o naszych mandatach i punktach karnych będą udostępniane firmom ubezpieczeniowym. W efekcie wysokość stawki OC danego kierowcy będzie uzależniona również od liczby punktów karnych, jakie ma na koncie.

Informacje, do których dostaną dostęp ubezpieczyciele, pozwolą określić jakie jest prawdopodobieństwo spowodowania wypadku lub kolizji przez danego kierowcę. Osoby obarczone większym ryzykiem, zapłacą więcej za obowiązkowe OC.

Jak podaje PIU (Polska Izba Ubezpieczeń), w ubezpieczeniach majątkowych największą część odszkodowań stanowią ubezpieczenia komunikacyjne.

Odszkodowania i świadczenia z obowiązkowego OC posiadaczy pojazdów wyniosły w 2021 r. 9,3 mld zł i były o 3,2 proc. większe niż przed rokiem.

Odszkodowania z autocasco wyniosły 6 mld zł, czyli o 9,2 proc. więcej niż przed rokiem.

Jednocześnie pomimo wzrostu kosztów szkód, spada średnia składka w ubezpieczeniach OC ppm. W 2021 r. wyniosła ona 488 zł, o 2 proc. mniej niż rok wcześniej. W tym samym czasie średnia szkoda z OC ppm wzrosła o 3,8 proc., do 8484 zł.

Średnia składka z autocasco wyniosła w 2021 r. 1197 zł, czyli o 1 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym samym czasie koszt średniej szkody wzrósł o 7 proc., do 7257 zł.

Taryfikator mandatów 2022 cię nie zniechęcił? Lubisz prędkość? Zapłacisz wyższą składkę OC

Jak wskazuje moto.pl, w Polsce po wielu latach doszło w końcu do rewolucji. Mandaty są znacznie wyższe, co ma wpływać prewencyjnie na zachowania kierowców i zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Tu sprawdzisz aktualnie obowiązujący taryfikator mandatów 2022. 

Kierowcy, którzy mają na koncie łamanie przepisów drogowych zapłacą za to nie tylko wyższymi mandatami. Teraz będą musieli liczyć się także z dużo wyższym ubezpieczeniem, niż płacili do tej pory.

Ich składka polisy OC może być większa nawet do kilkuset procent od dotychczasowej. Firmy ubezpieczające kierowców i pojazdy już zapowiadają, że będą chętnie korzystać z nowych uprawnień i dostępu do tych danych.

Mandaty za przekroczenie prędkości 2022. Do jakich danych otrzymają dostęp firmy ubezpieczeniowe?

Firmy ubezpieczeniowe będą mogły sprawdzić o nas informacje, które dotyczą:

  • spowodowania katastrofy,
  • nieumyślnego spowodowania wypadku,
  • prowadzenia w stanie nietrzeźwości czy pod wpływem innego środka odurzającego.

Oprócz tego będą mieć dostęp do wykroczeń spowodowanych przez ubezpieczającego, takich jak np. prowadzenie bez uprawnień, tamowanie ruchu czy ignorowanie znaków drogowych.

Jak podaje w komunikacie Polska Izba Ubezpieczeń, zakłady ubezpieczeń będą potrzebować czasu na uzyskanie odpowiednich certyfikatów dostępu, przygotowanie taryf itp. Trudno więc określić konkretną datę, od której dany zakład wprowadzi taryfikator uwzględniający punkty karne i mandaty.

TOK FM PREMIUM