CEEB - co się stanie, jak nie złożysz deklaracji w terminie? Zostały niemal godziny do końca

Mija rok, od wprowadzenia obowiązku złożenie deklaracji CEEB. Centralna ewidencja emisyjności budynków ma na celu zinwentaryzowanie wszystkich źródeł ciepła wykorzystywanych w polskich domach i budynkach niemieszkalnych. To pozwoli tworzyć dedykowane programy zbliżające nasz kraj do niskoemisyjności. I zrobić wielki krok w walce ze smogiem. Składanie wniosków tylko do 30 czerwca 2022. Złożono już 5,7 mln deklaracji.

Obowiązkowe zgłoszenie pieca. Do kiedy GUNB czeka na deklarację źródeł ciepła? Zostały ostatnie 2 dni

Zgłoszenie pieca czy wskazanie klasy kotłów to obowiązek wszystkich właścicieli i zarządców budynków mieszkalnych i niemieszkalnych na terenie Polski.

Należy złożyć deklarację obejmującą następujące urządzenia, które pozwalają ogrzać dom:

 • kotły grzewcze na paliwa stałe: węgiel, pellet, drewno
 • piece kaflowe lub wolnostojące opalane paliwem stałym, takim jak węgiel, pellet, drewno,
 • piecokuchnie,
 • kuchnie węglowe,
 • kominki na paliwo stałe, węgiel, drewno
 • kominki gazowe,
 • kolektory słoneczne, panela fotowoltaiczne,
 • podgrzewacze gazowe (przepływowe i pojemnościowe),
 • kotły olejowe,
 • trzony kuchenne,
 • pompy ciepła,
 • instalacje ogrzewania elektrycznego,
 • sieć ciepłowniczą.

W przypadku lokali (mieszkań) znajdujących się w budynkach wielorodzinnych, deklarację z reguły składa zarządca nieruchomości. To wspólnota mieszkaniowa czy administracja. Właściciele mieszkań często kontaktują się z administracją, żeby upewnić się, czy została złożona deklaracja obejmująca ich lokal. W takiej sytuacji właściciel mieszkania, nie musi już nic wypełniać. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy w lokalu było samodzielnie zainstalowane źródło ciepła np. kominek czy piecyk gazowy. Nawet te nieużywane kominki muszą być zgłoszone.

Deklaracje muszą natomiast obejmować klimatyzatorów, nawet jeśli mają funkcję grzania.

- Urządzenia chłodzące pomieszczenia, nawet z funkcją grzania, nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia do CEEB. Zgłaszamy jedynie te urządzenia, które są enumeratywnie wymienione we wzorze deklaracji w sekcji B01.- czytamy na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Zgłoszenie ogrzewania domu — dlaczego trzeba je złożyć w terminie

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaplanował cały rok na składanie deklaracji (można je składać od lipca 2021). Po zakończeniu akcji, posiadając dane dotyczące wszystkich budynków w Polsce, może rozpocząć intensywne prace nad przygotowaniem programów wspierających walkę ze smogiem w Polsce.

O to jak będą wykorzystane pozyskane dane zapytaliśmy rzeczniczkę GUNB, panią Joannę Niedźwiedzką.

- Powstanie CEEB to element systemu poprawy jakości powietrza w Polsce. Gminy, w których dominują zanieczyszczające powietrze źródła ciepła, tzw. „kopciuchy" będą mogły efektywniej zarządzać polityką niskoemisyjną, a mieszkańcy, poprzez aplikację, zamówią przeglądy kominiarskie i inwentaryzację budynku. - opowiedziała rzeczniczka i dodała, że wszystkie udogodnienia dla właścicieli domów będą odczuwalne już w przyszłym roku.

 

Czym grozi nieterminowe zgłoszenie ogrzewania domu? Na spóźnialskich czekają kary. Mogą być dotkliwe!

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przygotował mandaty za nie zgłoszenie deklaracji CEEB w ustalonym terminie tj. do 30 czerwca 2022 r.

- Za brak złożenia deklaracji grozi grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. Jeżeli jednak zreflektujemy się, że nie złożyliśmy deklaracji, zanim organ wykonawczy (w tym wypadku: wójt, burmistrz lub prezydent miasta) "poweźmie o tym informację", możemy uniknąć kary, składając stosowną deklarację w ramach czynnego żalu. - informuje na swoich stronach GUNB

Przewidziane mandaty wyniosą 500 zł, choć w skrajnych przypadkach i skierowania sprawy do sądu, zgodnie z obowiązującymi przepisami mogą być obciążeniem do 5 tys. zł.

Tutaj sprawdzisz jak wypełnić deklarację ceeb

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM