Emerytura od lipca 2022. W tym miesiącu przybędzie najwięcej emerytów

Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny mają najlepszą okazję na złożenie wniosku o emeryturę. Lipiec 2022 ma bowiem wiele plusów zarówno jeśli chodzi o wysokość emerytury jak i dodatkowe korzyści. Sprawdź kiedy warto złożyć do ZUS wniosek o emeryturę.

Emerytura 2022. Kiedy złożyć wniosek? Moment ma znaczenie

 W Polsce obowiązujący obecnie wiek emerytalny to: 

  • 60 lat dla kobiet, 
  • 65 lat dla mężczyzn. 

Wtedy można złożyć wniosek o emeryturę, ale warto przy tym uwzględnić kilka elementów. 

  • Zakończenie pracy. Jeśli planujemy rozwiązanie umowy o pracę, warto zrobić to na dwa dni przed końcem miesiąca i do końca miesiąca złożyć wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy. W takiej sytuacji otrzymamy zarówno pensję za pełen miesiąc oraz całą emeryturę
  • Nasz wiek. Kiedy zgłosimy chęć przejścia na emeryturę, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych dzieli kapitał, który zebraliśmy, przez liczbę miesięcy, jaka statystycznie pozostała nam do przeżycia. Obecnie statystycznie Polacy żyją krócej, a to oznacza, że warto przejść na emeryturę w 2022 roku, ponieważ ZUS będzie dzielił kapitał na mniejszą liczbę miesięcy niż jeszcze rok czy dwa lata temu. To oznacza, że emerytura powinna być wyższa. 

Jak informowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska: "Najnowsze tablice pozwalają obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat o 3,7 proc. wyższą, a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. wyższą niż według poprzednich tablic."

W 2022 roku będzie się opłacało przechodzić na emeryturę w lipcu, bo dysponujemy już nowymi tablicami trwania życia ogłoszonymi przez GUS pod koniec marca 2022. Wynika z nich, że przeciętne trwanie życia dla osoby w wieku 60 lat spadło z 247 do niespełna 239 miesięcy, a dla osoby w wieku 65 lat z 204 miesięcy do 196 miesięcy. 

Prezes ZUS tłumaczy: "Aby obliczyć wysokość świadczenia, należy podzielić kwotę składek zgromadzonych na koncie w ZUS przez przeciętne dalsze trwanie życia. W tablicy jest ono wyrażone w miesiącach. Im większy licznik oraz mniejszy mianownik tego matematycznego działania, tym jego wynik, czyli wysokość emerytury, będzie wyższy".

Emerytura od lipca 2022. W tym miesiącu przybędzie najwięcej emerytów

Wiele osób, które planowało przejść na emeryturę na przykład w maju lub w czerwcu, wstrzymało się ze złożeniem wniosku do ZUS do lipca. Dlaczego lipiec jest najkorzystniejszym momentem zakończenia aktywności zawodowej? 

Waloryzacja kapitału początkowego

 W czerwcu 2022 r. nastąpiła rekordowa waloryzacja kapitału zgromadzonego na koncie w ZUS. 

W czerwcu stany kont ubezpieczonych, zawierające składki na ubezpieczenie emerytalne, wzrosły o 9,33 proc., a stany subkont o 7,07 proc. Łącznie o 281 miliardów złotych zwiększył się kapitał na kontach ubezpieczonych – wyjaśniła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

"Jeśli np. ktoś ma lat 32 i uzbierał w ZUS na koncie 20 tys. zł, to ZUS mu ten kapitał waloryzuje co roku. Taki mechanizm zwiększa wartość środków na koncie ubezpieczonego w ZUS" – wyjaśnia w prawo.pl  Antoni Kolek. W efekcie opłaca się przejść na emeryturę w lipcu 2022 r. lub później.

 Waloryzacja emerytury

Na emeryturę można przejść w każdym miesiącu, ale najmniej korzystnym na składanie wniosków o świadczenie był czerwiec. Wpływa na to schemat waloryzacji, zgodnie z którym w czerwcu podstawa obliczania emerytury, według nowych zasad, podlega jedynie waloryzacji rocznej. 

Inflacja w Polsce jest bardzo wysoka i podniosła świadczenia aż o 7%. Według wyliczeń dziennikarzy Rzeczpospolitej, osoba, która ma prawo do emerytury już od dwóch lat, a wciąż pracuje i zarabia w okolicach przeciętnego wynagrodzenia, może liczyć w 2022 roku na emeryturę prawie o połowę wyższą niż dwa lata wcześniej. Wynika to z wysokiej waloryzacji, skrócenia średniej długości życia, jaką ogłosił GUS, a także odkładania przez dwa lata kolejnych składek emerytalnych. Taka osoba jest także o dwa lata starsza, więc ZUS będzie dzielił jej kapitał przez jeszcze mniejszą ilość miesięcy.

Czternasta emerytura

 Na wysokość świadczenia, które otrzymamy wpływa nie tylko zaktualizowany kalkulator emerytalny i waloryzacja kapitału początkowego, ale również dodatkowe świadczenia np. czternastka dla emerytów 2022, której wypłata zaplanowana jest na sierpień. Aby otrzymać czternastą emeryturę trzeba być czynnym emerytem lub rencistą (mieć prawo do jednego z wyżej wymienionych świadczeń) na dzień 31 lipca 2022 r.

Zmiana stawki PIT z 17% na 12%

Od 1 lipca wchodzi w życie nowelizacja Polskiego Ładu, zmniejszająca stawkę podatkową z 17% do 12%.

Od lipca wypłata emerytury i renty będzie potrącana o zaliczkę na PIT według stawki 12 proc., pomniejszanej o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (1/12 x 3600 = 300 zł - przyp. red.). Na zmianach zyska około 3,1 mln emerytów i rencistów, a przeciętna korzyść zyskujących ma wynieść rocznie około 726 zł.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM