Podatki 2022. Kontrole skarbówki w całym kraju. Urzędnik może udawać klienta

KAS na terenie całego kraju prowadzi działania, które mają na celu zapobieganie nieewidencjonowania sprzedaży z wykorzystaniem kas rejestrujących w celu unikania uiszczania należnych podatków - napisało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania PAP

Podatki 2022. Resort finansów namierza przedsiębiorców, którzy oszukują na podatkach. Wkrótce poznamy szczegóły

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania PAP, Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi "w sposób ciągły, o różnym natężeniu", działania prewencyjne, które mają na celu zapobieganie nieewidencjonowania sprzedaży z wykorzystaniem kas rejestrujących w celu unikania uiszczania należnych podatków (podatku VAT i podatków dochodowych).

KAS zależy na wykryciu tych przedsiębiorców, którzy unikają płacenia podatków. "Głównym celem tego typu działań jest zwiększenie stopnia prawidłowości wypełniania obowiązków podatkowych przez podmioty prowadzące ewidencję sprzedaży towarów i usług przy zastosowaniu kas rejestrujących" - wskazuje w komunikacie resort finansów.

"Obecnie koordynowane działania kontrolne prowadzone są przez urzędy skarbowe i urzędy celno-skarbowe. Liczba tych czynności będzie znana po zakończeniu działań, tj. 31 sierpnia 2022 roku" - podało ministerstwo.

Podatki 2022. Nabycie sprawdzające. Na tym polega nowa forma kontroli

Rząd wciąż włącza nowe możliwości sprawdzania uczciwości podatników. Takim narzędziem od 2022 roku jest tzw. nabycie sprawdzające. Za jego pomocą może skontrolować, czy podatnik ewidencjonuje sprzedaż na kasie fiskalnej i wydaje paragon fiskalny.

Obecne przepisy ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej dopuszczają rejestrowanie obrazu i dźwięku w celach dowodowych. Przedmiotem kontroli jest przede wszystkim prawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży i zwrotów. "W przypadkach, gdy dojdzie do zarejestrowania obrazu i dźwięku, będzie on odpowiednio albo zabezpieczony albo usunięty. W każdym przypadku nieujawnienia nieprawidłowości albo w przypadkach przyjęcia mandatu zarejestrowany obraz i dźwięk będą usuwane" - czytamy.

Podatki 2022. Co się stanie, gdy nie przyjmiemy mandatu? Nagranie będzie dowodem 

Jednak w przypadku odmowy przyjęcia mandatu, "kopia binarna nagrania będzie stanowić jeden z dowodów w sprawie prowadzonego postępowania przygotowawczego. Pliki z nagraniami, zgodnie z przyjętymi procedurami, przechowywane będą na przeznaczonych do tego dyskach pamięci zabezpieczonych przed dostępem osób trzecich do czasu ich usunięcia" - stwierdzono w informacji przesłanej redakcji PAP.

Resort finansów wyjaśnił, że "działania te mają również wpływ na zmniejszenie luki podatkowej, zapewnienie uczciwej konkurencji, wspieranie rzetelnych podatników oraz budowanie świadomości prawno-podatkowej społeczeństwa".

DOSTĘP PREMIUM