Tańszy kredyt hipoteczny? Rząd pomoże zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie
Kredyt hipoteczny, a opłata za wpis do księgi. Za zaległości sądów płacą kredytobiorcy
Klienci banków zaciągając kredyt hipoteczny, wnoszą do banków opłaty związane z oczekiwaniem na dokonanie przez sądy wieczystoksięgowe wpisu do księgi wieczystej. Ponieważ sądy mają ogromne opóźnienia w dokonywaniu wpisów — w niektórych większych miastach można czekać na to nawet ponad rok — klienci przez ten czas opłacają raty kredytów wyższe nawet o kilkaset złotych.
Ministerstwo Finansów zgłosiło poprawkę do ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Poprawka zawiera między innymi projekt zwrotu klientom opłaty za oczekiwanie na wpis, po dokonaniu wpisu do księgi przez sąd wieczystoksięgowy.
Kredyt hipoteczny — opłaty za wpis to ubezpieczenie czy kaucja? Ministerstwo i Senat mają inne zdanie niż banki
"Celem projektu jest wprowadzenie zmiany, która zapobiegnie pobieraniu przez banki wygórowanych opłat w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej kredyt" - można przeczytać w uzasadnieniu projektu rządowego.
Resort finansów tłumaczył zmiany w ustawie tym, że dla banków dodatkowe opłaty mają charakter nadzwyczajnego "ubezpieczenia ryzyka kredytowego", a tymczasem w niemal każdym przypadku wpis jest dokonywany i trudno tu mówić o jakimś szczególnym ryzyku. Ministerstwo chciałoby więc, aby opłata stanowiła nie swoiste ubezpieczenie, tylko kaucję i w większości przypadków — zakończonych dokonaniem wpisu do księgi — była zwracana przez bank klientowi.
Komu banki będą musiały oddać wniesione opłaty? Senat zdecydował
Propozycja zmian w ustawie przedstawiona przez rząd zakładała, że zwrot opłat będzie dotyczył (art. 2. Przepisy art. 29 ust. 5a i 5b) umów o kredyt hipoteczny zawartych po dniu wejścia w życie nowelizacji ustawy.
W trakcie prac w Senacie została jednak zgłoszona, przez senatora Ryszarda Świlskiego z Koalicji Obywatelskiej, poprawka rozszerzająca zakres zwrotu opłat klientom — informuje TVN24.
Zwrot należeć się będzie także kredytobiorcom, którzy zawarli umowy o kredyt hipoteczny przed dniem wejścia w życie ustawy, ale nadal oczekują na dokonanie wpisu do hipoteki. Zwrot wniesionych opłat będzie następował w terminie 60 dni od dnia wpisu hipoteki do księgi wieczystej.
Teraz ustawa w kształcie przegłosowanym przez Senat, powróci do Sejmu.
-
"Ktoś prezesa okłamuje, żeby się cieszył". Lubnauer o głośnych słowach Kaczyńskiego o marszu
-
Ujawniono plan opozycji na końcówkę kampanii. Ekspert ma wątpliwości, czy to dobra ścieżka
-
"Nie wyobrażam sobie, by wygraną opozycji komentowała Holecka". Co z TVP po wygranej opozycji?
-
Co dalej ze stopami procentowymi? "Reakcja złotego może być makabryczna"
-
Małgorzata Daniszewska nie żyje. Wdowa po Jerzym Urbanie miała 68 lat
- Nowy sondaż po Marszu Miliona Serc. Kaczyński może czuć na plecach oddech Tuska
- Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Nowe informacje od strażaków
- Chat GPT ma zyskać głos i wzrok, czyli przegląd nowości AI. I ważny proces o "przyszłość internetu"
- Rolnicy poprą PiS? Sołtyska: Widzimy, że to się nie klei
- Bielan i Poręba "dają sobie po pysku". "Kampania się sypie"