Tańszy kredyt hipoteczny? Rząd pomoże zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie

Kredytobiorcy zaciągający kredyt hipoteczny, ponoszą dodatkowe koszty w czasie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Wynoszą one do kilkuset złotych miesięcznie i mogą być płacone nawet przez rok. Senat zajął się ustawą o zmianie ustawy o kredycie hipotecznym i poparł propozycję resortu finansów. Co to oznacza dla banków i kredytobiorców?

Kredyt hipoteczny, a opłata za wpis do księgi. Za zaległości sądów płacą kredytobiorcy

Klienci banków zaciągając kredyt hipoteczny, wnoszą do banków opłaty związane z oczekiwaniem na dokonanie przez sądy wieczystoksięgowe wpisu do księgi wieczystej. Ponieważ sądy mają ogromne opóźnienia w dokonywaniu wpisów — w niektórych większych miastach można czekać na to nawet ponad rok — klienci przez ten czas opłacają raty kredytów wyższe nawet o kilkaset złotych.

Ministerstwo Finansów zgłosiło poprawkę do ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Poprawka zawiera między innymi projekt zwrotu klientom opłaty za oczekiwanie na wpis, po dokonaniu wpisu do księgi przez sąd wieczystoksięgowy.

Kredyt hipoteczny — opłaty za wpis to ubezpieczenie czy kaucja? Ministerstwo i Senat mają inne zdanie niż banki

"Celem projektu jest wprowadzenie zmiany, która zapobiegnie pobieraniu przez banki wygórowanych opłat w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej kredyt" - można przeczytać w uzasadnieniu projektu rządowego.

Resort finansów tłumaczył zmiany w ustawie tym, że dla banków dodatkowe opłaty mają charakter nadzwyczajnego "ubezpieczenia ryzyka kredytowego", a tymczasem w niemal każdym przypadku wpis jest dokonywany i trudno tu mówić o jakimś szczególnym ryzyku. Ministerstwo chciałoby więc, aby opłata stanowiła nie swoiste ubezpieczenie, tylko kaucję i w większości przypadków — zakończonych dokonaniem wpisu do księgi — była zwracana przez bank klientowi.

Komu banki będą musiały oddać wniesione opłaty? Senat zdecydował

Propozycja zmian w ustawie przedstawiona przez rząd zakładała, że zwrot opłat będzie dotyczył (art. 2. Przepisy art. 29 ust. 5a i 5b)  umów o kredyt hipoteczny zawartych po dniu wejścia w życie nowelizacji ustawy.

W trakcie prac w Senacie została jednak zgłoszona, przez senatora Ryszarda Świlskiego z Koalicji Obywatelskiej, poprawka rozszerzająca zakres zwrotu opłat klientom — informuje TVN24.

Zwrot należeć się będzie także kredytobiorcom, którzy zawarli umowy o kredyt hipoteczny przed dniem wejścia w życie ustawy, ale nadal oczekują na dokonanie wpisu do hipoteki. Zwrot wniesionych opłat będzie następował w terminie 60 dni od dnia wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Teraz ustawa w kształcie przegłosowanym przez Senat, powróci do Sejmu.

TOK FM PREMIUM