Skażona Odra. Pierwsze martwe ryby na popularnym kąpielisku Dziewoklicz w Szczecinie

Pierwsze martwe ryby znaleziono na kąpielisku Dziewoklicz - poinformował szczeciński magistrat. Wprowadzono zakaz kąpieli zarówno na tym kąpielisku, jak i w Szczecinie-Dąbiu.

- Na Dziewokliczu znaleziono pierwsze martwe ryby. W związku z zaistniałą sytuacją, zarówno na Dziewokliczu, jak i w Dąbiu wywieszona została czerwona flaga. Obowiązuje bezwzględny zakaz wchodzenia do wody. Porządku pilnują ratownicy - przekazał w piątek rzecznik miejskiej spółki Żegluga Szczecińska Andrzej Kus.

Dodał, że można wchodzić na teren obu obiektów, wstęp jest niebiletowany. Dziewoklicz to miejskie kąpielisko położone na prawym brzegu Odry Zachodniej, nad Kanałem Leśnym. Kąpielisko nad jeziorem Dąbie, do którego wpływają odnogi Odry, zostało wcześniej zamknięte z powodu zakwitu sinic.

W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim trwa sztab kryzysowy związany z sytuacją na Odrze i coraz większą liczbą śniętych ryb wyławianych z rzeki.

Skażona Odra. Będzie stan klęski żywiołowej?

Marszałek województwa lubuskiego złoży wniosek o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. "Niemcy zbadali Odrę. Radio "Oderwelle" informuje o dużym stężeniu rtęci w rzece. Pod żadnym pozorem nie wolno zbliżać się do Odry, poić zwierząt. Składamy wniosek o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej!" - napisała na Twitterze Elżbieta Anna Polak.

Jak podkreślają aktywiści, samorządowcy i politycy opozycji, pierwsze informacje dotyczące śniętych ryb, które pojawiły się w Odrze, zostały upublicznione 26 lipca. Ale władze centralne nie reagowały.

W czwartek wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski - podczas konferencji prasowej w województwie lubuskim - próbował zrzucać winę na samorząd, co niezwykle oburzyło mieszkańców, którzy słuchali wypowiedzi polityka Zjednoczonej Prawicy. Ludzie krzyczeli w stronę wiceministra m.in.  "Co robi rząd przez dwa tygodnie, na wczasy pojechał?".

Rtęć w Odrze

Niemieckie służby wykryły w Odrze rtęć. Jak przekazały media, stężenie było tak wysokie, że trzeba było powtórzyć badanie.

Rtęć jest toksyczna dla ludzi i zwierząt.Jak przekazał portal, nadal nie wiadomo, czy rtęć wykryta w próbkach z Odry jest przyczyną masowej śmierci ryb.

W czwartek władze Frankfurtu nad Odrą oraz powiatów Maerkisch-Oderland i Uckermark zaleciły, by unikać kontaktu z wodą z Odry oraz nie jeść ryb z rzeki - podaje portal dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM