Setki wniosków o dodatek węglowy i pierwsze problemy. Tyle czasu będzie trwała wypłata

Od 17 sierpnia można składać wnioski o dodatek węglowy. Jednak nie we wszystkich gminach przyjmowanie wniosków rozpoczęło się w terminie. Mimo to, pierwsze dni przyniosły setki złożonych dokumentów. Sprawdzamy, czy to dużo i kiedy będą pierwsze wypłaty.

Wniosek o dopłatę do węgla 2022. Opóźnienia od pierwszych dni

Ustawa o dodatku węglowym przez długi czas miała tylko datę końcową. Zainteresowani zaczęli już szturmować urzędy — o czym pod koniec lipca informował Dziennik Wschodni — a wnioski nadal nie były przyjmowane.

Dodatkową zwłokę w starcie obsługi dofinansowania spowodował brak rozporządzenia wykonawczego do ustawy. Wreszcie, 17 sierpnia urzędy rozpoczęły pracę nad obsługą wniosków. Niestety nie wszystkie i nie w pełnym zakresie.

O tym pamiętaj, składając wniosek:

  • dodatek 3 tys. zł to jednorazowe wsparcie dla gospodarstw domowych ogrzewających dom paliwem stałym, o zawartości minimum 85 proc. węgla kamiennego,
  • gospodarstwu domowemu przysługuje tylko jeden dodatek, dlatego w przypadku złożenia kilku wniosków, wsparcie będzie wypłacone na pierwszy, prawidłowo złożony,
  • nie ustalono kryterium dochodowego, dlatego o dodatek może się ubiegać każdy spełniający warunek palenia w piecu, kotle czy kominku węglem,
  • wypłata dodatku odbywa się wyłącznie na rachunek bankowy podany we wniosku, w terminie 30 dni od złożenia.

Gdzie złożyć wniosek o dodatek węglowy? Nie wszystkie urzędy gotowe na czas

Dziennik Gazeta Prawna zebrał z samorządów dane o ilości złożonych wniosków i gotowości urzędów do ich przyjmowania.

Przypomnijmy, wnioski należy składać w urzędach gminy. Z reguły ta kompetencja trafia w gminach do departamentów pomocy społecznej. Wypełnione i podpisane formularze można składać osobiście, lub przez Internet. W tym drugim przypadku należy użyć Profilu Zaufanego.

Nie wszystkie urzędy gmin były gotowe do przyjmowania wniosków już 17 sierpnia.

"Obsługa nowego zadania wymaga zmian techniczno-organizacyjnych, w tym przygotowania upoważnień dla pracowników i zapewnienia druków wniosków. To zajęło nam trochę czasu, dlatego informowaliśmy mieszkańców, że przyjmowanie druków zacznie się 22 sierpnia - wyjaśniał DGP Maciej Homis, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie.

Są gminy w Chorzowie, Opolu i Szczecinie, gdzie wnioski także są przyjmowane od poniedziałku 22 sierpnia.

Urząd w Łochowie, w powiecie węgrowskim — jak dowiedziało się TOK FM — w pierwszym tygodniu obsługi wydawał jedynie druki wniosków, a od poniedziałku przyjmuje już wypełnione formularze.

Wniosek o dodatek węglowy a CEEB. Urzędnicy wiedzą, ilu spodziewać się wniosków

Złożenie wniosku o dodatek węglowy jest powiązane z wcześniej zgłoszonym, węglowym źródłem ciepła, jako deklaracja Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Deklaracje należało złożyć do 30 czerwca 2022, ale jak poinformowała minister Anna Moskwa, nadal można je składać i korygować Ważne jest, aby gospodarstwo domowe ubiegające się o dodatek węglowy, zostało w ramach CEEB zarejestrowane jako używające węgla do ogrzania budynku.

Jak ustalił Dziennik Gazeta Prawna, w Łodzi wpłynęło dotychczas 780 wniosków, w Lublinie 700, w Gdańsku 443, a w Toruniu 439.

Ilość zgłoszonych węglowych źródeł ciepła, to także informacja dla gmin, ilu wniosków o dodatek węglowy mogą się spodziewać.

"Na razie mamy 300 wniosków, więc to dopiero początek, bo opierając się na informacjach pochodzących z CEEB, wychodzi nam, że może ich być 6,5 tys." - powiedział DGP Damian Napierała, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM