Czy będzie strajk nauczycieli? ZNP: 1 września rusza akcja protestacyjna, oto powody

"Do planowanej podwyżki o 20 proc. we wrześniu chcemy od 1 stycznia dołożyć jeszcze przynajmniej 9 proc." - powiedział na konferencji wiceminister Piontkowski. To brzmi jakby nauczyciele dostali podwyżki większe od inflacji. Tymczasem 85 proc. kadry dostaje jedynie 2,9 proc. Wyjaśniamy skąd takie duże różnice, które mogą być przyczyną strajku? 1 września rusza akcja protestacyjna

Czy będzie strajk nauczycieli? ZNP: przyszedł czas, żeby powiedzieć" "sprawdzam" - start 1 września

Proponowane w Karcie Nauczyciela zmiany w wynagrodzeniach jedynie nauczyciela początkującego, w żaden sposób nie zmieniają złej sytuacji finansowej większości.

"Czy to oznacza, że nauczycieli dyplomowanych i mianowanych (85 porc. nauczycieli — przyp. redakcji) nie dotyczy prawie 16-procentowa inflacja? Czy my dostajemy niższe rachunki za energię, gaz, czynsz? – pytał podczas briefingu po spotkaniu z ministrem Czarnkiem Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych.

Magazyn Głos Nauczycielski przekazał w skrócie z briefingu, że obie organizacje, FZZ i ZNP do końca sierpnia wspólnie wypracują ścieżkę postępowania.

Ale już w środę 24 sierpnia, na Prezydium Zarządu Głównego ZNP zapadła decyzja: 1 września nauczyciele rozpoczynają akcję protestacyjną, która może przerodzić się w strajk.

"Jesteśmy przygotowani na wszelkie działania. Nie możemy pozwolić na to, co wyczynia pan minister, jaki daje przekaz do opinii publicznej. Jest czas na to, by powiedzieć: "sprawdzam" – mówił dzień wcześniej podczas briefingu, Krzysztof Baszczyński.

Podwyżki dla nauczycieli od września 2022. Piontkowski: "nauczyciele dostaną 20 proc. w tym i 9 proc. w 2023 roku"

We wtorek 23 sierpnia odbyło spotkanie przedstawicieli resortu edukacji, w tym ministra Czarnka, z przedstawicielami związków zawodowych i samorządów.

W konferencji prasowej po spotkaniu wziął udział wiceminister Dariusz Piontkowski.

"Do planowanej podwyżki o 20 proc. we wrześniu chcemy od 1 stycznia dołożyć jeszcze przynajmniej 9 proc. - powiedział wiceminister Piontkowski, o czym poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki na swoim Twitterze.

Podwyżki dla nauczycieli 2022 wg. Urszuli Woźniak z ZNP: to 2,9 proc. Wyjaśniamy skąd taka różnica

Tymczasem Urszula Woźniak ze Związku Nauczycielstwa Polskiego powiedziała wieczorem w TOK FM, że faktyczne podwyżki dla większości nauczycieli to jedynie 2,9 proc.

W tym roku wynagrodzenia nauczycieli do tej pory wzrosły 4,4 proc., ale w rzeczywistości — ponieważ to są podwyżki od maja, i musimy je ująć w skali roku — wyniosły 2,9 proc. - powiedziała Urszula Woźniak.

Gościni audycji 360 stopni miała na myśli podwyżki dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych, którzy stanowią 85 proc. kadry nauczycielskiej.

Różnica w liczbach podawanych przez dwie strony sporu wynika z tego, że znaczące podwyżki resort edukacji zaplanował jedynie dla nowych nauczycieli, którzy rozpoczynają karierę w zawodzie nauczyciela.

Ustawa Karta Nauczyciela wprowadza bowiem od nowego roku szkolnego zmiany w podejściu do awansu nauczyciela: likwidację dwóch stopni awansu zawodowego (nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy) i wprowadzenie w ich miejsce ""instytucji" nauczyciela początkującego bez żadnego stopnia zawodowego, za to z wyższą początkową pensją.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM