Dobre wieści dla frankowiczów. Orzeczenie TSUE dotyczące kredytów we frankach korzystne dla kredytobiorców
8 września Trybunał Sprawiedliwości UE opublikował kolejny wyrok w sprawie polskich frankowiczów.
Frankowicze - najnowsze wiadomości 2022. Czego dotyczy wyrok TSUE?
TSUE kwestię przedawnienia roszczeń rozstrzygnął na rzecz frankowiczów. Trybunał w swoim wyroku uznał, że przedawnienie rozpoczyna się w chwili, gdy klient dowiedział się o nieuczciwych warunkach swojej umowy i nie ma znaczenia data podpisania umowy kredytowej.
Wyrok TSUE – zmiany umów kredytowych
Kolejne kwestie, które zbadał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczą zmiany umów kredytowych przez sądy. Jak informuje polsatnews.pl , Trybunał ocenił, że "jeśli konsument się temu sprzeciwia, sąd krajowy nie może zastąpić nieuczciwego warunku umownego dotyczącego kursu wymiany przepisem dyspozytywnym* prawa krajowego".
*Przepisy dyspozytywne – względnie stosowalne. Jak informuje Wikipedia, normy prawne względnie wiążące znamionuje to, że ich zastosowanie może być wolą stron wyłączone lub ograniczone, w przeciwieństwie do norm bezwzględnie wiążących.
Na mocy najnowszego wyroku banki nie mogą dokonywać zmian w umowach, bez zgody kredytobiorców, zatem jeśli klient woli unieważnienie umowy zamiast przewalutowania po kursie NBP, to zgodnie z wyrokiem TSUE – ma do tego pełne prawo.
Wyrok TSUE. Adwokatka: "Niezwykle cenna wytyczna dla sądów krajowych"
- Trybunał wielokrotnie zajmował się już podobnymi zagadnieniami, w większości także i w polskich sprawach i spodziewaliśmy się jedynie podtrzymania dotychczasowej, bardzo korzystnej dla konsumentów, linii orzeczniczej – powiedziała Money.pl Karolina Pilawska, adwokat, wspólnik w kancelarii Pilawska Zorski Adwokaci. - Nie oczekiwaliśmy przełomu, a właśnie potwierdzenia dobrych dla "frankowiczów" rozstrzygnięć, co nastąpiło. Dorobek orzeczniczy TSUE moim zdaniem stanowi niezwykle cenną wytyczną dla sądów krajowych, szczególnie że prawo konsumenckie jest bardzo istotne z punktu widzenia prawa unijnego i jest to gałąź prawa, gdzie harmonizacja jest po prostu głębsza – czytamy w portalu.
Frankowicze. Od czego zaczęły się problemy?
Sytuacja frankowiczów pogorszyła się po decyzji Swiss National Bank w 2015 roku, gdy zdecydowano o rezygnacji z utrzymania kursu CHF/EUR 1,20. Wówczas frank gwałtownie zyskał na wartości, a raty kredytów frankowych znacznie podrożały. Sytuacja utrzymuje się do dziś.
Od tamtego czasu, po raz pierwszy na korzyść frankowiczów sytuację zmieniła decyzja TSUE z 2019 roku. Jak przypomina polsatnews.pl pojawiła się wtedy możliwość podważania umów kredytowych w sądach. Niezadowoleni klienci mogli powoływać się na niekorzystne dla nich indywidualne tabele przeliczeniowe. Odtąd, większość wyroków sądów zapada na korzyść kredytobiorców.
- Blokuje to jednak drogę dochodzenia swoich praw na tych samych zasadach dla osób, które kredyt we frankach dawno już zdążyły spłacić, a w świetle obecnych praw, mają szansę odzyskać część pieniędzy – czytamy w portalu.
-
Iga Świątek wygrała z Łesią Curenko. Ukrainka skreczowała. Polka w kolejnej rundzie French Open
-
Wyniki Lotto 5.06.2023, poniedziałek [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]
-
Polska liderem... wysokich cen prądu. Co zrobić, by zostać drugą Finlandią?
-
Co się stało z naszą małą władzą? Samorząd lokalny bez znieczulenia i od kulis [PODCAST MAŁA WŁADZA]
-
Jędraszewski hołubiony przez PiS. Siostra w jeansach wylicza "sukcesy". "2 na 3 powody apostazji to jego wystąpienia"
- Marsz 4 czerwca to polityczny game changer? "Podobało mi się, że Tusk próbuje zakopać część rowów między Polakami"
- Tragedia na zalewie w Skierniewicach. Z wody wyciągniętą martwą 12-latkę
- "Weaknesses" - jak sprytnie mówić o swoich słabościach
- Starcie Grupy Wagnera z rosyjskimi żołnierzami. Ludzie Prigożyna zatrzymali pijanego oficera
- Ponad 32 proc. poparcia dla PiS. Ale to nie partia Kaczyńskiego utworzyłaby rząd [SONDAŻ]