Nowelizacja kodeksu pracy od stycznia 2023 r. Nowe umowy o pracę na okres próbny w opinii ekspertów
Nowelizacja Kodeksu pracy 2023 dotycząca zawierania umów o pracę na okres próbny ma dotyczyć głównie czasu na jaki będzie mogła zostać zawarta taka umowa. Okres ten będzie wynosił od 1 do 3 miesięcy i będzie zależny od planowanego czasu zatrudnienia pracownika na kolejną umowę o pracę.
Umowa na okres próbny. Co się zmieni?
Umowa o pracę na okres próbny będzie mogła być zawierana na:
- 1 miesiąc – w przypadku zamiaru zawarcia z pracownikiem umowy o pracę na czas określony wynoszący mniej niż 6 miesięcy;
- 2 miesiące – w przypadku zamiaru zawarcia z pracownikiem umowy na czas określony wynoszący przynajmniej 6 miesięcy, ale krótszy niż 12 miesięcy;
- 3 miesiące – w przypadku zamiaru zatrudnienia pracownika na umowę o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 12 miesięcy.
Obecnie zgodnie z Art. 25 § 2. Kodeksu pracy umowę o pracę na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy, zawiera się w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy.
Zapowiadane zmiany mają polegać na tym, że czas trwania umowy na okres próbny (od 1 do 3 mies.) ma być uzależniony od tego, na jak długo pracodawca ma zamiar zatrudnić pracownika po okresie próbnym. Jak czytamy na stronieporadnikprzedsiebiorcy.pl w opinii wielu ekspertów przepis ten zaprzecza celowi zawierania umowy na okres próbny. "Wszak po to pracodawca zawiera umowę na okres próbny, aby sprawdzić, czy pracownik spełnia jego oczekiwania i realizuje zlecone zadania. Często dopiero w trakcie okresu próbnego lub pod jego koniec można stwierdzić, na jaki okres zostanie zawarta kolejna umowa".
Ponadto w przepisach uwzględniono możliwość przedłużenia okresu trwania umowy na okres próbny o czas urlopu wypoczynkowego lub innej nieobecności usprawiedliwionej. Jest to duża zmiana do ogólnych zasad zawierania umów o pracę na okres próbny. Dotychczas takiej możliwości nie było. Od nowego roku warunkiem jest jednak zawarcie takiej możliwości w umowie na okres próbny.
Cel umowy na okres próbny pozostaje niezmienny. Zawierana jest ona po to, aby sprawdzić kwalifikacje pracownika i możliwości jego zatrudnienia w danym miejscu pracy.
Zmiany w Kodeksie pracy 2023. Kolejna umowa na okres próbny – zmiany w przepisach
Zgodnie z nowelizacją przepisów, pracodawca będzie mógł ponownie zawrzeć umowę o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem, tylko wtedy jeżeli pracownik będzie zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy.
Tym samym uchylony zostaje obecny zapis o tym, że kolejna umowa na okres próbny może zostać podpisana po 3 latach od momentu rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy z danym pracodawcą. W praktyce będzie to oznaczało, że pracodawca może podpisać z danym pracownikiem tylko jedną umowę na okres próbny, nawet jeśli od ostatniego zatrudnienia minęło więcej niż 3 lata. Nowa umowa na okres próbny może być zawarta, tylko jeśli umowa dotyczy innego rodzaju pracy.
Jeżeli natomiast charakter wykonywanej pracy nie ulegnie zmianie, kolejna umowa o pracę na okres próbny nie będzie mogła być zawarta. W takiej sytuacji pracodawca będzie mógł podpisać z pracownikiem tylko umowę o pracę na czas określony lub nieokreślony, albo nie podpisywać jej wcale.
Nowelizacja kodeksu pracy 2022 zacznie obowiązywać z opóźnieniem
Początkowo modyfikacje Kodeksu pracy miały być wprowadzone 1 sierpnia 2022, jednak termin ten został przesunięty i nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.
Źródło: PulsHR.pl/ Infor.pl / poradnikprzedsiebiorcy.pl
DOSTĘP PREMIUM
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Tu i tam kończą się podwyżki stóp procentowych. A banki przerażone. Czym?
- Nie tylko willa. MEiN przeznaczył 500 tys. złotych na docieplenie kościoła. "Tą sprawą powinny zająć się służby"
- Senatorowie zdecydowali ws. noweli ustawy o SN. Nie posłuchali ministra
- W czym tkwi sukces PiS? "Morawiecki to nie polityk, ale korporacyjny technokrata"
- "Mógłbym być mediatorem między Ukrainą a Rosją". Premier Izraela stawia jednak jeden warunek
- Pijany i agresywny ojciec opiekował się rocznym dzieckiem. Grozi mu do 5 lat więzienia
- Myśliwi będą zwolnieni z obowiązkowych badań? "Mylą dzika kompletnie ze wszystkim"
- Leonard Pietraszak nie żyje. Wybitny aktor zmarł w wieku 87 lat
- Szczepienia przeciwko COVID-19 powinny być wykonywane co roku? Specjaliści podzieleni