Rządowa tarcza antyinflacyjna może nie zostać przedłużona. "Mamy przed sobą 6 do 12 trudnych miesięcy"

Rządowa arcza antyinflacyjna może zostać wstrzymana w przyszłym roku. Według Pawła Borysa z Polskiego Funduszu Rozwoju, polski rząd liczy na "pozytywny scenariusz". Ale jest ryzyko, że on nie wypali.

Rządowa tarcza antyinflacyjna będzie wygaszana? Rząd liczy na "pozytywny scenariusz"

Stopniowe wygaszanie rządowej tarczy antyinflacyjnej, to prawdopodobnie jedna z decyzji, przed którą stanie wkrótce rząd – powiedział w TOK FM Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju. Rząd przygląda się cenom surowców na światowych rynkach i liczy na to, że tarcza antyinflacyjna nie będzie wkrótce potrzebna. 

- Pozytywny scenariusz jest taki, że ceny zaczynają się obniżać i rząd ma przestrzeń do tego, żeby już nie przedłużać tarczy. Co nie spowoduje takiego dużego skoku cen – uważa Paweł Borys. Wspomina też o tym, że tarcza ta sporo kosztuje – w tym roku jest to 40 mld złotych, czyli tyle, co program 500 plus, który – według wypowiedzi dla Business Insider – pozostanie z jakiegoś powodu bez zmian.

A co, jeśli taki pozytywny scenariusz nie wypali?

- To rzeczywiście, będziemy w bardzo trudnej sytuacji, bo być może rząd będzie zmuszony jednak te tarcze dalej przedłużać po to, aby uniknąć kolejnego takiego mocnego uderzenia w budżety domowe. Dlatego mamy przed sobą 6 do 12 trudnych miesięcy – powiedział Paweł Borys w rozmowie na antenie Radia TOK FM. 

Tarcza antyinflacyjna. Co to takiego

Jak czytamy na Gov.pl, rządowa tarcza ma na celu złagodzenie skutków inflacji i zmniejszenie kosztów dla rodzin. Tarcza antyinflacyjna to, według polskiego rządu, jeden z najbardziej rozbudowanych programów walki z inflacją w Europie. 

Kluczowe założenia obecnie obowiązującej rządowej tarczy antyinflacyjnej to przede wszystkim:

  • obniżenie stawki VAT na paliwo do 8%,
  • zerowa stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze,
  • zerowa stawka VAT na gaz,
  • obniżka 5% stawki VAT na prąd,
  • obniżenie VAT na ciepło do 5%,
  • 0% VAT na nawozy,
  • niższe rachunki za gaz dzięki taryfom gazowym,
  • dodatek osłonowy dla gospodarstw domowych.

Do kiedy tarcza antyinflacyjna obowiązuje? Na razie do końca tego roku. 

Co dalej z tarczą antyinflacyjną? Na decyzję musimy poczekać

Jak powiedział w sobotę 29 października 2022 roku rzecznik rządu Piotr Müller, żadne decyzje w sprawie rządowej tarczy inflacyjnej jeszcze nie zapadły. Poznamy je dopiero na przełomie listopada i grudnia – podaje PAP. Zapytany w sobotę o to, jaki będzie VAT na energię elektryczną w przyszłym roku, stwierdził, że "nie ma jeszcze żadnej decyzji w tym obszarze". 

Müller przypomniał, że tak istotna dla rodzin tarcza antyinflacyjna obowiązuje na razie do końca roku i w jej ramach mamy m.in. obniżony do 5 proc. VAT na energię elektryczną. Jednak – jak powiedział – od przyszłego roku ma wejść inny mechanizm. 

- Zamroziliśmy ceny energii, w związku z tym,  to jest tak, że wcześniej używaliśmy tarczy antyinflacyjnej w sensie obniżenia VAT jako sposobu na obniżenie cen energii, a teraz stosujemy inny mechanizm – zamrażamy sztywną cenę, po to, aby ona nie przeskoczyła określonego poziomu – tłumaczył rzecznik rządu. 

Powiedział, że "trzeba się poważnie zastanowić, czy to nie jest wystarczający mechanizm, bo (...) weźmy pod uwagę, że każde z tych rozwiązań kosztuje określone środki finansowe".

TOK FM PREMIUM