Powołanie do wojska dostanie 200 tys. Polaków. Sprawdzamy, kto jest w tej grupie i ile potrwają ćwiczenia
Rozporządzenie MON określa liczbę powołanych w 2023 roku
Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało na stronach rządowych projekt rozporządzenia w sprawie określenia liczby osób, które w 2023 r. mogą być powołane do czynnej służby wojskowej oraz liczby osób, które mogą pełnić służbę wojskową w rezerwie w ramach odbywania ćwiczeń wojskowych.
Limity powołań do wojska wyniosą:
- do zawodowej służby wojskowej: do 17 tys. 128 osób, które mogą być powołane do czynnej służby wojskowej w charakterze żołnierza zawodowego,
- na ćwiczenia wojskowe – do 200 tys. żołnierzy rezerwy, w tym 200 z przeznaczeniem na szkolenie w ramach kursów podoficerów i oficerów rezerwy,
- do aktywnej rezerwy – do 10 tys. żołnierzy pełniących służbę, na podstawie powołania na czas nieokreślony, raz na kwartał jednorazowo przez co najmniej 2 dni w czasie wolnym od pracy oraz jednorazowo przez 14 dni, jak również w inne dni, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych,
- do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej — do 28 tys. 580 osób,
- do terytorialnej służby wojskowej – do 38 tys. żołnierzy rezerwy oraz osób, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej.
Sprostowanie CWCR po pierwszych publikacjach o powołaniach w 2023
Po opublikowaniu projektu rozporządzenia i artykułach w mediach omawiających ten dokument, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji (CWCR) przygotowało sprostowania i doprecyzowania. Wszystkie one są dostępne w 10 osobnych komentarzach do poniższego postu.
Oto kilka z nich:
- w 2023 r. powołania na ćwiczenia wojskowe będą dotyczyły głównie osób, którym zostały nadane przydziały mobilizacyjne,
- na ćwiczenia wojskowe powoływane są osoby z pasywnej rezerwy, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej oraz nie ukończyły 55 roku życia,
- wezwanie do CWCR nie jest jednoznaczne z wydaniem decyzji o powołaniu na ćwiczenie. Dopiero po upewnieniu się, że wytypowana osoba spełnia warunki powołania, jest wydawana decyzja o powołaniu na ćwiczenia.
- w komentarzach CWCR wyjaśnia także definicje "uregulowanego stosunku do służby wojskowej", czy "rezerwy pasywnej", a także czas trwania ćwiczeń wojskowych czy sposób odwoływania się od decyzji o powołaniu.
Powołanie na ćwiczenia wojskowe. Na jak długo powołany pójdzie do wojska i co będzie tam robić?
Żołnierze przeniesieni do rezerwy pasywnej będą powoływani na ćwiczenia o różnej długości i częstotliwości:
- jednodniowe;
- krótkotrwałe – trwające nieprzerwanie do 30 dni;
- długotrwałe – trwające nieprzerwanie do 90 dni;
- rotacyjne – trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach w ciągu danego roku kalendarzowego
Łącznie czas trwania ćwiczeń żołnierza pasywnej rezerwy nie może przekraczać 90 dni w ciągu roku, przy czym ćwiczenia trwające do 24 godzin może on odbywać nie więcej niż trzy razy w roku, a pozostałe — raz w roku.
Limit nie jest stosowany przy pracach związanych ze zwalczaniem klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, akcjami poszukiwawczymi oraz ratowania życia ludzkiego.
Ćwiczenia będą się odbywać w jednostkach wojskowych i związkach albo jednostkach organizacyjnych podległych ministrowi obrony narodowej oraz przez niego nadzorowanych.
"Realizatorem ćwiczeń jest dowódca jednostki i to on określa szczegółowy sposób odbywania ćwiczeń (zadania, na czym będzie polegała służba żołnierza itp.)" - wyjaśniła CWCR.
Mogą one polegać — jak wylicza Business Insider, na udziale w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, w akcjach poszukiwawczych oraz ratowaniu życia ludzkiego.
Kto może dostać powołanie, a kto na pewno nie dostanie. Zawody pożądane dla wojska
Na ćwiczenia wojskowe organizowane dla żołnierzy pasywnej rezerwy nie będą powoływane osoby, które są wyłączone z obowiązku pełnienia służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, a także:
- są w trakcie kampanii wyborczej do Sejmu, Senatu, Parlamentu Europejskiego lub samorządów,
- są posłem, senatorem lub europarlamentarzystą w trakcie trwania kadencji,
- pełnią funkcje samorządowe (burmistrz, wójt), lub sprawują mandat radnego,
- zajmują kierownicze stanowiska w administracji rządowej,
- odbywają lub właśnie odbyły służbę zastępczą.
Interia.pl publikuje wykaz uprawnień i kwalifikacji szczególnie przydatnych w wojsku. Są wśród nich następujące zawody:
- kierowcy kat. C, C+E oraz D,
- operatorzy sprzętu do robót ziemnych i urządzeń pokrewnych,
- operatorzy maszyn i urządzeń dźwigowo-transportowych,
- nurkowie i płetwonurkowie,
- skoczkowie spadochronowi,
- kucharze,
- spawacze,
- lekarze, sanitariusze i ratownicy medyczni.
Mogą to też być pielęgniarki, stomatologowie, tłumacze, informatycy czy elektrotechnicy, czy też weterynarze, bo wojsko ma także konie i psy. Powołanie mogą dostać również kobiety, które mają szczególne predyspozycje, czy wykonują zawód przydatny dla wojska.
Powołanie na ćwiczenia wojskowe. CWCR: "wykorzystamy w niewielkim stopniu"
"W 2023 roku powołania będą dotyczyły głównie osób, którym zostały nadane przydziały mobilizacyjne. Większość, która zostanie przeszkolona, to osoby, które już mają doświadczenie wojskowe. W niewielkim stopniu będziemy też sięgać po potencjał osób, które posiadają pożądane, przydatne kwalifikacje na potrzeby Sił Zbrojnych — powiedział w rozmowie z Interią ppłk Justyna Balik, rzecznik prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. "Żołnierze rezerwy pozostający na przydziale mobilizacyjnym bez cyklicznego szkolenia z biegiem czasu tracą nabytą wiedzę i umiejętności. Dlatego chcemy zadbać, by odświeżyli swoją wiedzę — dodał.
O wykorzystaniu "w niewielkim stopniu osób, które posiadają pożądane, przydatne kwalifikacje na potrzeby wojska, ale nie odbyły wcześniej szkolenia wojskowego", pisze także Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji w swoich sprostowaniach na Twitterze.
Źródła: Ministerstwo Obrony Narodowej — rozporządzenie, Business Insider, Interia.pl
DOSTĘP PREMIUM
- Ojciec walczy na wojnie, matka pilnuje resztek dobytku. Ukraińscy nastolatkowie w Polsce. "Te dzieciaki nie mają nic"
- Polacy rezygnują z wyjazdu na ferie, a w Zakopanem właściciele hoteli zaniżają ceny. "Absolutne kuriozum"
- "Król jest nagi"? Najbogatszy azjatycki miliarder musi się tłumaczyć. "W Indiach to bohater"
- "PiS siedzi i zmienia paczki popcornu". Wiceszef Polski 2050 o kłótniach na opozycji i kulisach feralnego głosowania
- "Centrum Gnębienia Pracownic". Czy najstarsza fundacja feministyczna przetrwa? "Nowakowska wytoczy działa"
- Ukraina. Kyryło Budanow ma zostać nowym ministrem obrony
- Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Jest wielu zabitych i rannych
- "Ruscy owinęli dziecku głowę streczem i je udusili". Polak opowiada o walce i pomocy Ukrainie
- Kto bardziej odczuwa ból: kobiety czy mężczyźni? Badania i obserwacje kliniczne rozwiewają wątpliwości
- Trudny weekend w Tatrach. Szlaki zamknięte, na drogę do Morskiego Oka zeszła "potężna lawina"