Niedziele handlowe 2023. Czy 24 września będzie można zrobić zakupy?

Mimo restrykcyjnych przepisów kilka razy w roku wypadają niedziele handlowe. Kiedy dokładnie wypadnie najbliższa? Czy 24 września będzie można zrobić zakupy?
Zobacz wideo

Od 2018 roku obowiązują ograniczenia w handlu w niedziele i święta. Natomiast od 2020 roku zakaz handlu obejmuje większość niedziel. W 2022 roku niedziele handlowe wypadły jedynie siedem razy. Podobnie będzie w 2023 roku.

Niedziele handlowe 2023 - kalendarz

"Nie siedem, ale sześć pełnych i jedna połowiczna — tyle niedziel handlowych czeka nas w 2023 r. Taka sytuacja wystąpi po raz pierwszy" — czytamy w Wiadomościach Handlowych.

Za nami już:

  • 29 stycznia
  • 2 kwietnia
  • 30 kwietnia
  • 25 czerwca
  • 27 sierpnia

Ale niedziele handlowe w 2023 roku wypadną jeszcze trzy razy: 

  • 17 grudnia
  • 24 grudnia – tylko do godz. 14.

Z harmonogramu jasno wynika, że 24 września nie będzie niedzielą handlową. 

Ważą się natomiast losy niedzieli handlowej w Wigilię w 2023 r. 

Czy w Wigilię 2023 będzie niedziela handlowa?

Według dotychczasowych ustaleń w Wigilię sklepy powinny być czynne tylko do godz. 14. Chodzi o układ kalendarza. W 2023 roku Wigilia Bożego Narodzenia wypadnie właśnie w niedzielę. Ostatni raz tak było w 2017 r., gdy jeszcze całkowity zakaz handlu w niedzielę w Polsce nie obowiązywał.

- W przypadku, gdy 24 grudnia przypada w niedzielę, stosuje się te same zasady, które dotyczą 24 grudnia, kiedy to dzień ten nie wypada w niedzielę. Oznacza to, że handel w takim dniu po godzinie 14 jest zakazany, oczywiście poza wyjątkami określonymi w ustawie, których zakaz handlu i tak nie dotyczy - wyjaśnia cytowana przez Wiadomości Handlowe Marta Mizerska, radca prawny w kancelarii Penteris.

Wiosną br. jednak minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział w rozmowie z PAP, że Wigilia w tym roku będzie dniem wolnym. 

- Mogę z pewnością powiedzieć, że w tym roku Wigilia po raz pierwszy nie będzie pracująca. Przypada ona w niedzielę, w tym handlową, ale zmienimy to w tym roku. Polacy zasługują na wolną Wigilię - stwierdził szef resortu.

Handel w niedziele - od kiedy ograniczenia? Przypominamy

Ustawa ograniczająca handel w niedziele wprowadzona została w 2018 roku. Stopniowo z kalendarza znikały niedziele, podczas których można było robić zakupy. Najpierw były to dwie niedziele, a następnie jedna w miesiącu. Od 2020 roku niedziel handlowych w kalendarzu rocznym nie ma prawie wcale. Ustawa obowiązuje już w pełnym wymiarze, a niedziele handlowe pojawiają się w kalendarzu jedynie przy okazji zbliżających się świąt czy dni wolnych od pracy.

Należy jednak pamiętać, że niedzielny zakaz handlu nie dotyczy m.in. aptek, stacji benzynowych czy lokali gastronomicznych, które otwarte są zwykle we wszystkie niedziele. W przypadku sklepów spożywczych istnieje możliwość zrobienia niedzielnych zakupów, tylko wówczas, gdy klientów obsługuje właściciel danego lokalu usługowego, któremu nieodpłatnie pomagać mogą: małżonek lub małżonka, dzieci, rodzice, rodzeństwo, wnuki albo dziadkowie.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary.

Źródło: Ustawa o zakazie handlu/ Business Insider Polska/ Wiadomości Handlowe/ PAP

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM