To już ostatnie niedziele handlowe w tym roku. W 2023 będzie ich prawie siedem

Niedziele handlowe należą do rzadkości. W 2022 roku zostały jeszcze tylko dwie, w 2023 będzie siedem takich, kiedy będzie można zrobić zakupy. Warto wiedzieć, kiedy.

Od 2018 roku obowiązują ograniczenia w handlu w niedziele i święta. Od 2020 roku zakaz handlu obejmuje większość niedziel. W 2022 roku niedziele handlowe wypadły jedynie siedem razy, w tym dwie wciąż przed nami bo wypadają w grudniu. Podobnie będzie w 2023 roku. 

Niedziele handlowe w tym roku - kalendarz

W 2022 zakupy w niedzielę we wszystkich sieciach handlowych zrobimy jeszcze tylko dwa razy:

  • 11 grudnia
  • 18 grudnia

 Niedziele handlowe w 2023 r. :

  • 29 stycznia,
  • 2 kwietnia,
  • 30 kwietnia,
  • 25 czerwca,
  • 27 sierpnia,
  • 17 grudnia,
  • 24 grudnia.

Niedziele handlowe 2023. Jedna będzie handlowa tylko częściowo…

- Nie siedem, ale sześć pełnych i jedna połowiczna — tyle niedziel handlowych czeka nas w 2023 r. Taka sytuacja wystąpi po raz pierwszy — czytamy w Wiadomościach Handlowych. 

Chodzi o układ kalendarza. W 2023 roku Wigilia Bożego Narodzenia wypadnie właśnie w niedzielę. Ostatni raz tak było w 2017 r., gdy jeszcze całkowity zakaz handlu w niedzielę w Polsce nie obowiązywał.

— W przypadku gdy 24 grudnia przypada w niedzielę, stosuje się te same zasady, które dotyczą 24 grudnia, gdy dzień ten nie przypada w niedzielę, tj. handel w takim dniu po godzinie 14 jest zakazany, oczywiście poza wyjątkami określonymi w ustawie, których zakaz handlu i tak nie dotyczy - wyjaśnia cytowana przez Wiadomości Handlowe Marta Mizerska, radca prawny w kancelarii Penteris. 

Niedziele handlowe – od kiedy ograniczenia. Przypominamy

Ustawa ograniczająca handel w niedziele wprowadzona została w 2018 roku. Stopniowo z kalendarza znikały niedziele, podczas których można było robić zakupy. 

Najpierw były to dwie niedziele, a następnie jedna w miesiącu. 

Od 2020 roku niedziel handlowych w kalendarzu rocznym nie ma prawie w ogóle. Ustawa obowiązuje już w pełnym wymiarze, a niedziele handlowe pojawiają się w kalendarzu jedynie przy okazji zbliżających się świąt czy dni wolnych od pracy.

Należy jednak pamiętać, że niedzielny zakaz handlu nie dotyczy m.in. aptek, stacji benzynowych czy lokali gastronomicznych, które otwarte są zwykle we wszystkie niedziele. W przypadku sklepów spożywczych istnieje możliwość zrobienia niedzielnych zakupów, tylko wówczas gdy klientów obsługuje właściciel danego lokalu usługowego, któremu nieodpłatnie pomagać mogą:  małżonek lub małżonka, dzieci, rodzice, rodzeństwo, wnuki albo dziadkowie.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary.

 Źródło: Business Insider Polska/ RMF.fm/ Wiadomości Handlowe

DOSTĘP PREMIUM