Inflacja w marcu 2023. Są najnowsze dane GUS i prognozy ekonomistów: To początek trendu dezinflacyjnego

Co miesiąc z zapartym tchem śledzimy nowe doniesienia o inflacji. Główny Urząd Statystyczny podał w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2023 r. wzrosły rdr o 16,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,1 proc.
Zobacz wideo

Zgodnie z ogłoszonym w piątek szybkim szacunkiem Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2023 r. wzrosły rdr o 16,2 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,1 proc. W lutym 2023 inflacja wynosiła 18,4 proc.

"Inflacja spadła w marcu, a jej szczyt jest już za nami"

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) zauważył, że inflacja w marcu spadła, a jej szczyt jest już za nami. - Przewidujemy, że kolejne miesiące przyniosą systematyczne hamowanie wskaźnika do jednocyfrowych poziomów pod koniec roku. Głównym problemem jest uporczywość inflacji bazowej - ocenili analitycy.

- Najmocniej spadł wzrost ceny paliw – dynamika obniżyła się z 30,8 do 0,2 proc. Wolniej rosną też ceny energii – tu inflacja spadła z 31,1 do 26,0 proc. To początek trendu dezinflacyjnego – szczyt jest już za nami, a w kolejnych miesiącach będziemy obserwować powolny spadek inflacji - prognozują eksperci PIE.

Ich zdaniem problemem pozostaje wysoki poziom inflacji bazowej. - Szacujemy, że w marcu wzrosła ona z 12,0 do 12,2 proc. A w kolejnych miesiącach zostanie ona systematycznie wysoka. Spodziewamy się, że inflacja bazowa zbliży się do jednocyfrowych poziomów dopiero w końcówce tego roku. Również liczona przez PIE, inflacja cen najbardziej uporczywych wzrosła w lutym do 10,6 proc. - podali.

Analitycy zastrzegli, że perspektywy na powrót inflacji do akceptowalnych poziomów są odległe. - Spodziewamy się, że ceny w 2023 wzrosną średnio o ponad 12 proc., a inflacja bazowa będzie dwucyfrowa. Jednocześnie obserwujemy wzrost żądań płacowych w strefie euro, co utrwali inflację na Zachodzie. W takich warunkach spodziewamy się, że stopy procentowe w tym roku pozostaną stabilne - stwierdzili.

Inflacja marzec 2023. "Wciąż drożeje żywność"

Do inflacji odnieśli się też ekonomiści ING. - Zgodnie z oczekiwaniami inflacja CPI obniżyła się w marcu – do 16,2 proc. rdr (...) z 18,4 proc. rdr w lutym. Wstępne szacunki GUS wskazują na wzrost cen o 1,1 proc. mdm wobec 1,2 proc. mdm w lutym, więc inflacja pozostaje rozpędzona - skomentowali dane GUS Rafał Benecki i Adam Antoniak z ING Banku Śląskiego.

Ich zdaniem powody spadku CPI są mało optymistyczne. Wskazali na odwrócenie wojennych zakupów paliwa, które rok temu wywołały niemal 30-proc. skok cen. - Dzisiaj roczna inflacja w tej kategorii spadła z 30,7 proc. rdr do 0,2 proc. rdr. Drugi powód to spadek cen regulowanej energii i rocznej inflacji w tej kategorii do odpowiednio 26,0 proc. rdr z 31,1 proc. rdr. - podali.

Jak zauważyli analitycy, wciąż drożeje żywność. - W porównaniu do lutego ceny w tej kategorii zwiększyły się o 2,3 proc., po wzroście o 1,8 proc. mdm miesiąc wcześniej, do czego w naszej ocenie przyczyniły się wzrosty cen warzyw i mięsa. Dodatkowo inflacja bazowa przyspieszyła. Podtrzymujemy szacunek marcowej inflacji bazowej (z wyłączeniem cen żywności i energii) na poziomie 12,3 proc. rdr wobec 12,0 proc. rdr w lutym - wskazali ekonomiści banku.

Inflacja 2023. "Początek trendu dezinflacyjnego"

W opinii analityków marzec przyniósł początek trendu dezinflacyjnego, ale obecnie kluczowe będzie obserwowanie jego tempa (zmiany cen mdm) oraz kształtowanie się inflacji bazowej, "która najprawdopodobniej będzie „lepka" i uporczywie wysoka". Dodali, że również marcowe dane z innych krajów UE sugerują, że spadek inflacji to dotychczas głównie efekt wysokiej bazy statystycznej na cenach energii.

- W kolejnych miesiącach inflacja CPI obniży się a przed końcem roku osiągnie jednocyfrowe poziomy, jednak inflacja bazowa pozostanie wysoka - szacują eksperci ING.

Jak przypomnieli, marcowa projekcja Narodowego Banku Polskiego wskazuje, że w scenariuszu braku zmian stóp inflacja CPI wraca do celu w 2025. - W takim otoczeniu nie znajdujemy uzasadnienia dla oczekiwań rynkowych na obniżki stóp w 2023 – podali. W ich ocenie do końca tego roku nie będzie warunków do poluzowania polityki pieniężnej NBP.

- Obawiamy się jednak scenariusza stagflacyjnego, rośnie ryzyko credit crunch w USA, które może pogorszyć perspektywy wzrostu gospodarczego w USA ale również Eurolandzie oraz osłabić polski eksport, który miał być główny motorem wzrostu w Polsce, w 2023 roku - przekazali Benecki i Antoniak.

Posłuchaj: 

TOK FM PREMIUM