CO2 w szkołach trzy razy ponad normę. "Nauczyciele - wietrzcie klasy!"

Naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wybiórczo zbadali poziom dwutlenku węgla w salach lekcyjnych kilku pomorskich szkół. Wyniki trzy razy przekroczyły normę. Nic w tym dziwnego skoro w pomieszczeniu, które nie jest wietrzone, oddycha równocześnie 30 osób. Na wysoką zawartość CO2 w powietrzu wrażliwe są zwłaszcza małe dzieci.

- Mogą u nich wystąpić bóle głowy, zawroty, nudności i wymioty. Dzieci źle się czują, są rozdrażnione, bardziej płaczliwe i niespokojne - mówi pomorski lekarz wojewódzki Jerzy Karpiński. Problem prawdopodobnie dotyczy całej Polski, ale nikt tego nie bada.

- Nie ma obligatoryjnych badań zawartość dwutlenku węgla w pomieszczeniach szkolnych - mówi szef pomorskiego Sanepidu Andrzej Jagodziński. - Ale jego nadmiaru możemy pozbyć się w sposób klasyczny, mianowicie częstym wietrzeniem sal, gdzie odbywają się zajęcia - dodaje.

Takie polecenie wydał wojewoda pomorski Roman Zaborowski w porozumieniu z kuratorem oświaty. Przypomina, że częste wietrzenie sal zalecało rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 2002 roku. - Zobaczymy, czy ten problem zniknie. Jeśli w tej sprawie będą kolejne sygnały dalej będziemy się tym tematem zajmować - dodaje rzeczniczka wojewody Maja Opinc-Bennich.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM