Kościół w Australii przyznaje: 620 przypadków molestowania. "Wierzchołek góry lodowej"

Kościół katolicki w Australii przyznał, że dochodziło w nim do seksualnego molestowania dzieci przez księży. Władze Kościoła w stanie Victoria potwierdziły, że od lat 30. było 620 takich przypadków.

Podczas śledztwa prowadzonego przez parlament stanu Victoria władze kościelne potwierdziły, że większość przypadków molestowania miała miejsce w latach 60., 70. i 80.

Chrissie Foster, której dwie córki były molestowane w katolickiej szkole, teraz działa na rzecz ofiar. Jej zdaniem tych przestępstw było znacznie więcej niż 620. - Uważam, że to tylko wierzchołek góry lodowej. Jeden z księży przyznał się do molestowania setek dzieci, inny, że robił to przez 50 lat. Moim zdaniem tylko w stanie Victoria było około dziesięciu tysięcy przypadków - stwierdziła.

To nie koniec dochodzenia. Arcybiskup Melbourne Denis Hart zapewnił, że Kościół będzie w pełni współpracował ze śledczymi. Wyraził jednocześnie głębokie ubolewanie. - To szokujące i zawstydzające, że dochodziło do aktów molestowania. Zwłaszcza że dopuszczali się tego księża oraz osoby świeckie związane z Kościołem. Uznajemy cierpienia dzieci i ich rodzin. Przepraszamy - mówił arcybiskup Hart.

Podkreślił, że potwierdzenie licznych aktów molestowania jest znakiem, że Kościół jest gotowy na zmierzenie się z bolesną przeszłością.

Od 1990 roku trwało wewnętrzne, kościelne dochodzenie ws. wykorzystywania seksualnego dzieci. Michael Holcroft, prezes Instytutu Prawa, mówi, że i tak sprawie trzeba się przyjrzeć. - To tak jakby Cezar kontrolował Cezara. Trzeba kogoś niezależnego, kto dogłębnie zbada sprawę molestowania - uważa prawnik.

Papież Benedykt XVI od lat odważnie drąży temat molestowania w Kościele, przeprasza za krzywdy i spotyka się z osobami (m.in. w Stanach Zjednoczonych i Australii), które były w przeszłości molestowane przez osoby duchowne.

DOSTĘP PREMIUM