Ukraińcy odzyskali pełną kontrolę nad Charkowem. A jak wygląda sytuacja w Kijowie? "Za wszystko odpowiecie!"

Ukraina odzyskała pełną kontrolę nad położonym na północnym wschodzie kraju Charkowem - przekazał w niedzielę szef obwodowej administracji Ołeh Syniehubow. Strona ukraińska potwierdziła też, że pod pełną kontrolą ma być sytuacja w Kijowie.
Zobacz wideo

W niedzielę od wczesnego poranka donoszono o walkach z Rosjanami w Charkowie. Syniehubow informował wcześniej o ich wkroczeniu do centrum Charkowa.

"Sprawujemy całkowitą kontrolę nad Charkowem! Siły zbrojne, policja, obrona terytorialna działają i miasto jest całkowicie oczyszczane z wroga. Rosyjski wróg jest absolutnie zdemoralizowany. Gdy tylko zobaczy żołnierzy ukraińskich, poddaje się" - napisał Syniehubow na Telegramie.

Dodał, że siły ukraińskie kontrolują również pobliskie miasto Czuhujiw, a ukraińskie flagi powiewają nad wszystkimi budynkami administracyjnymi. Przekazał również, że ofensywa rosyjska jest kontynuowana, ale siły ukraińskie aktywnie się jej przeciwstawiają. "Obwód charkowski to Ukraina" - zaznaczył Syniehubow.

Szef charkowskiej administracji obwodowej informował rano, że do centralnej części miasta weszli uzbrojeni w lekki sprzęt żołnierze rosyjscy, a na ulicach miasta dochodzi do walk z siłami ukraińskimi.

O bardzo silnym ataku na Charków w nocy z soboty na niedzielę informowała również ukraińska armia.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę cztery dni temu wokół Charkowa dochodzi do najbardziej zaciekłych walk.

Bilans walk 

Strona ukraińska potwierdza też, że pod pełną kontrolą ma być sytuacja w Kijowie. W nocy trwały tam sporadyczne starcia z rosyjskimi dywersantami, zwartym oddziałom najeźdźcy nie udało się jednak wejść do ukraińskiej stolicy. Rano z kolei "w wyniku wrogiego ostrzału doszło do pożaru w dzielnicy Trojeszczyna w Kijowie" - pisze Ukraińska Prawda.

"Bezmyślne i bezwzględne uderzenie w dzielnicę mieszkalną Trojeszczyna w Kijowie" - napisał z kolei przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. "Za wszystko odpowiecie!" - dodał.

Heraszczenko opublikował w komunikatorze Telegram nagranie, na którym widać czarny dym unoszący się nad blokami mieszkalnymi.

Sądząc ze zdjęć pocisk nie trafił w budynek, lecz w podwórko - wskazuje Ukraińska Prawda. Według kijowskich władz zapaliło się kilka samochodów.

Przedstawiciel MSW Wadym Denysenko poinformował, że przyczyną pożaru był odłamek rakiety wystrzelonej w Kijów z Białorusi, którą zestrzeliła strona ukraińska - podała agencja Interfax-Ukraina.

Wiadomo też, że Rosjanie kontrolują Nową Kachowkę i tamtejszą tamę na południu Ukrainy, niedaleko od Krymu. Rosyjskie wojska są także w Sumach na północy kraju, gdzie lokalne władze wezwały mieszkańców do pozostania w domach i niezbliżania się do okien.

TOK FM PREMIUM