Wiktor Janukowycz w Mińsku. Kreml przygotowuje "operację specjalną" z byłym prezydentem Ukrainy

Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, w swoim kraju skazany zaocznie za zdradę stanu, znajduje się w Mińsku - poinformował w środę portal Ukrainska Prawda, powołując się na swoje źródło w wywiadzie Ukrainy.
Zobacz wideo

Według wspomnianego źródła Kreml przygotowuje "operację specjalną" z udziałem Janukowycza, a jeden ze scenariuszy przewiduje próbę ogłoszenia go "prezydentem Ukrainy".

- Otrzymana informacja wskazuje na możliwość szykowania przez Kreml jakiejś informacyjnej operacji czy akcji powrotu na Ukrainę byłego prezydenta Janukowycza albo opublikowania w najbliższym czasie w jego imieniu posłania do narodu ukraińskiego - pisze Ukrainska Prawda.

Wiktor Janukowycz zaocznie skazany za zdradę stanu

W styczniu 2019 roku Janukowycz został zaocznie skazany na 13 lat więzienia za zdradę stanu. Proces był wynikiem wydarzeń na Majdanie Niepodległości z przełomu 2013 i 2014 roku. Wskutek brutalnych działań sił bezpieczeństwa przeciwko demonstrantom pokojowe początkowo wiece przekształciły się w demonstracje przeciwko ekipie Janukowycza. W następstwie protestów w lutym 2014 roku Janukowycz zbiegł do Rosji.

W lutym ambasadorowie państw UE opowiedzieli się w Brukseli za przedłużeniem sankcji nałożonych na niego w związku ze sprzeniewierzeniem przez niego funduszy państwowych. Sankcje nałożone są na Janukowycza, jego syna i współpracowników, polegają na zamrożeniu aktywów i zakazie wyjazdu do UE.

TOK FM PREMIUM